English
Geri

Yolcunun check-in işlemini son dakikalara bırakmaması tavsiye edilir. Bu durumlarda yolcu uçuşa yetişse bile bagajı uçağa yetiştirilemeyebilir. Check-in işlemini geç yapan yolcunun bagajının gecikmesinden ötürü yapacağı harcamalar Atlasglobal Havayolları tarafından karşılanmaz.  
Check-in sırasında teslim edilecek  bagajdan sarkan ip, kayış ve kancalar mümkünse çıkarılmalı, aksi takdirde sabitlenmelidir. Bu gibi unsurlar bagajın transferi sırasında bantlara takılıp bagajın hasarına sebebiyet verebilmektedir. 

Bagajlar check-in sırasında teslim edildikten sonra Atlasglobal Havayolları çalışanı tarafından yolcuya verilen bagaj etiketleri yolcu tarafından bagajları geri alınana ve bagajın içeriğinin eksik olmadığından emin olunana kadar saklanmalıdır. Her parça bagaj için ayrı bir etiket verilmiş olması yolcu tarafından kontrol edilmelidir. Oluşabilecek aksaklıklarda yolcunun bagaj etiketlerini görevlilere ibraz etmesi gerekmektedir.

15 Mayıs 2017 tarihi itibariyle, aktarmalı seyahat edecek yolcuların uçuşları tek bilette bulunmaması durumunda, check in ve bagaj bağlama işlemleri ilgili  bilet üzerinde bulunan varış noktasına kadar yapılacaktır. Ara noktada bagaj teslim alınıp diğer bilet  üzerinde bulunan uçuşun check-in işlemleri için yeniden ilgili havayoluna müracaat edilmesi gerekmektedir. Bagajların son noktaya kadar check-in yapılabilmesi için tüm uçuşların tek bilet üzerinde bulunması gerekmektedir.

Uçuşta yanıma alabileceğim el bagajının ölçüleri nelerdir?

Kabine alacağınız bagajlarınız ayak altına veya baş üstü kabin rafına sığacak büyüklükte ve tek parça olmalıdır. Aşağıda belirtilen ölçüleri ve ağırlığı aşmamalıdır. Bu ölçülere uymayan el bagajları uçağın alt bölümüne alınacaktır.  Yolcu beraberindeki kabin bagajının ağırlığı,  ağırlık limitleri içinde dahi olsa, boy sınırlarını aşması durumunda, yolcudan bagaj ağırlığının tamamı için extra bagaj ücreti tahsil edilecektir. Bagajlarınızın içine ve dışına isim ve adres etiketi yapıştırılmalıdır.

- Economy Kabin: 1 parça (25cmx45cmx56cm) toplam 8kg + 1 kişisel eşya (kamera, şemsiye, takım elbise kılıfı, el bagajı, bebek puseti, laptop, tablet bilgisayar)
- Business cabin: 2 parça (25cmx45cmx56cm) toplam 16kg + 1 personal eşya (kamera, şemsiye, takım elbise kılıfı, el bagajı, bebek puseti, laptop, tablet bilgisayar)

Müzik aletlerimi kabin içersinde taşıyabilir miyim? Kuralları nelerdir?

Yalnızca kabin el bagaj standart ölçüsünde (max 25x45x56 cm boyutlarında, boyutların toplamı max 126 cm ve ağırlığı max 8 kg) olan müzik aletleri kabinde taşınabilir. 

Ayrıca müzik aletleri, kabin kapısı, koltuk genişliği, uçağın taban-tavan ve koltuk tavan yüksekliğinin ölçülerine uygunluğu durumunda (çello, viyola, viyolansel vb.) ilave koltuk satın alınarak kabul edilir. Havayolumuzda kabin içi yüksekliği sebebiyle kontrbas taşınmamaktadır. 

El bagajında sıvı ve benzeri maddelerin taşınma kuralları nelerdir?

El bagajlarına getirilen Sıvı içerikli madde taşınması ile ilgili kısıtlamalar ICAO ve ECAC kuralları gereği Sivil Havacılık genel müdürlüğü tarafından havayolu ile seyahat edecek yolcuların seyahatleri esnasında uçak içinde yanlarında bulunduracakları el/kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlama getirilmiştir.

Yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup miktarı kısıtlanmaktadır. Her yolcu yaklaşık 20 cm x 20 cm boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml yi geçmemek üzere sıvı, jel, aerosol bulundurabilir.


Uygulama nasıldır?
* Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilir,
* Poşet içerisine konulan her bir ürün maksimum 100 ml olabilir,
* İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 ml’den büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmez,
* Yolcuların el bagaj çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekmektedir,
* Check-in’e verilen uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmamaktadır. Ancak havayolumuz kuralları geçerlidir,
* Yolcuların çantalarını hazırlarken uygulamaya giren kısıtlamaları göz önünde bulundurarak sıvı ürünleri uçak altı bagajlarına koymaları kolaylık sağlayacaktır. 

A.  Kısıtlamaya dâhil olan sıvılar:
• Su, şurup, içki dâhil her türlü sıvı,
• Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç)
• Traş köpükleri, deodorantlar
• Diş macunu dâhil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar.

Yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

B.  Özel durumlarda uygulanan istisnalar:
• İlaçlar (Yolcunun kimliğini belirten bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun/belgesi ibrazı ile orijinal ambalajında olmak koşuluyla.)
• Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk süresince ihtiyaç duyulabilecek miktar kadar.)
• Kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai durumu belgelemenizi veya ilacı/mamayı/sıvıyı tatmanızı talep edebilir.

C.  Yurtdışı uçuşlarda, gümrüksüz mağazadan/ uçaktan aldığım ürünler:
Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında aldığınız ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konacak ve poşetin ağzı yapıştırılacaktır. Bu poşetin, ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa alınmasına müsaade edilecektir.

Eğer varış noktanıza başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecek iseniz son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasını açmamanız büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yaptığınız havaalanında poşetin içeriğine el konabilir.
Avrupa Birliği ülkelerinde ya da Amerika’da yapılan aktarmalarda, kilitli poşetlerin içerisinde dahi olsa, duty-free mağazalarından önceden satın alınmış 100ml’yi aşan ürünlerinin el bagajında taşınmasına izin verilmemektedir.
Zeytinyağı, turşu, salça gibi akıcı maddeler; aseton, kolonya gibi yanıcı maddeler ve bagaj niteliği taşımayan teneke kutu, çuval, naylon torba, bidon gibi eşyaların serbest bagajınızda veya kabin bagajını olarak hiçbir şekilde uçağa alınmayacağı unutulmamalıdır.   
Eğer tereddüdünüz varsa lütfen seyahatinizden önce çağrı merkezimize veya seyahat acentenize danışınız. Havaalanındaki güvenlik görevlileri ve havayolu şirketi personeline lütfen yardımcı olunuz.

KALKIŞVARIŞKG BAŞINA ÜCRET
Tüm iç hatlar
Tüm iç hatlar
8 TRY
İstanbul
Kıbrıs
8 TRY
İstanbul
Mikonos
7 USD
İstanbul
Londra
12 USD
İstanbul
Paris
12 USD
İstanbul
Aktau
4 USD
İstanbul
Çimkent
5 USD
İstanbul
Amsterdam
8 USD
İstanbul
Düsseldorf
8 USD
İstanbul
Belgrad
6 USD
İstanbul
Erbil
8 USD
İstanbul
Süleymaniye
8 USD
İstanbul
Bağdat
10 USD
İstanbul
Kuveyt
14 USD
İstanbul
Cidde
11 USD
İstanbul
Medine
11 USD
İstanbul
Tel Aviv
6 USD
İstanbul
Beyrut
6 USD
İstanbul
Tahran
13 USD
İstanbul
Erivan
7 USD
İstanbul
Moskova
8 USD
İstanbul
Odessa
5 USD
İstanbul
Biarritz
15 USD
İstanbul
Bordo
15 USD
İstanbul
Lyon
15 USD
İstanbul
Montpellier
15 USD
İstanbul
Marsilya
15 USD
İstanbul
Nice
15 USD
İstanbul
Toulouse
15 USD
İstanbul
Cezayir
18 USD
İstanbul
Kazablanka
18 USD
İstanbul
Rabat
18 USD
İstanbul
Madrid
18 USD
İstanbul
Bilbao
18 USD
İstanbul
Birmingham
18 USD
İstanbul
Dublin
18 USD
İstanbul
Lisbon
18 USD
İstanbul
Porto
18 USD
İstanbul
Barselona
18 USD
İstanbul
Tunus
18 USD
İstanbul
Billund
18 USD
İstanbul
Edinburgh
18 USD
İstanbul
Üsküp
10 USD
İstanbul
Tiran
10 USD
İstanbul
Sırbistan Karadağ
10 USD
İstanbul
Zurih
18 USD
İstanbul
Kopenhag
18 USD
İstanbul
Stockholm
18 USD

Detaylı fazla bagaj ücreti tablosunu görmek için tıklayınız.

Özel Taşıma Hizmetleri

Spor MalzemeleriTekerlekli SandalyeEvcil Hayvan TaşımaÖzel Yemek TalebiOksijen Tüpü
İçhat 30 TRY50 TRY70 TRY Uygulanmıyor50 TRY
Dışhat (USD)30 USD50 USD 50 USD Ücretsiz*50 USD

*Uyarı: Ukrayna uçuşlarında Sportif Malzeme/Bisiklet(15 kg'den az ise ilk bisiklet ücretsiz) taşıma ücreti 50 USD'dir.

Bağlantılı uçuşlar için Ücretlerndirme :İçhat + İçhat bağlantılı seferlerde taşıma ücreti her uçuş için ayrıca tahsil edilir.
İçhat + Dışhat bağlantılı seferlerde sadece Dışhat uçuş için taşıma ücreti tahsil edilir.
Dışhat + Dışhat bağlantılı seferlerde özel taşıma hizmeti, ilk parkurun taşıma ücreti +10 USD şeklinde tahsil edilir.


Spor Malzemeleri : Bisiklet*, Golf Malzemeleri*, Su/Kar Kayağı Malzemeleri*, Sörf Tahtası, Dalgıç Malzemeleri, Çadır, Rafting Malzemeleri, Okçuluk Malzemeleri, Kano, Buz Hokeyi, Paraşüt, Dağcılık Malzemeleri

* Golf & Kayak Malzemelerinin 1. takımı ve ilk bisiklet (Bisiklet: 15 KG'ya kadar) tüm (Ukrayna dahil) hatlarda ücretsiz taşınır. Diğerleri için yukarıda belirtilen ücretler tahsil edilir.
*Ukrayna uçuşlarında Sportif Malzeme/Bisiklet taşıma ücreti 50 USD'dir.


Tekerlekli Sandalye :Doktor raporu olan yolcular için ücretsizdir. Doktor raporu , İngilizce yada Türkçe dilde yazılmamışsa noterden onaylı olmalıdır. Detaylı bilgi için "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünden "Tekerlekli Sandalye" başlığını inceleyiniz. 


Evcil Hayvan Taşıma :Kabin içinde taşınabilen hayvanlar kedi, köpek ve küçük kuşlar (saka, muhabbet kuşu, kanarya, papağan) ile sınırlıdır. Sayı sınırı bulunduğundan kabinde evcil hayvan taşınması, ancak rezervasyon yapılması ile mümkündür. 


Refakatsiz Çocuk Yolcu Taşıma :6 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını bitirmiş) ve 13 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını bitirmiş) çocuklar refakatsiz uçabilirler, ancak Atlasglobal refakatsiz çocuk taşıma kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünden "Refakatsiz Çocuk" başlığını inceleyiniz.


Oksijen Tüpü :Oksijen Tüpü hizmeti için Doktor raporu ile 48 saat öncesinden talep için başvuru yapılması gerekmektedir. Doktor raporunda Oksijen kullanım miktarı ile ilgili bilgi yer alması gerekmektedir.Detaylı bilgi için "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünden "Oksijen Tüpü Taşıma ve Tıbbi Oksijen ihtiyacı" başlığını inceleyiniz.

Özel Yemek Talebi :Özel yemek talepleri sadece Dışhat uçuşları için yapılabilir. Özel yemek talepleri, IST çıkışlı uçuşlar için en geç 48 saat, IST varışlı uçuşlar için ise en geç 48 saat öncesine kadar havayoluna bildirilmesi gerekmektedir. Ücret çıkış noktasındaki ülkenin para birimine göre tahsil edilir (25 USD/23 EUR/17 GBP).

Diğer Açıklamalar :

*AF Codeshare - Paris aktarmalı uluslararası uçuşlarda Özel Taşıma Hizmetleri için +10 USD uygulanır.

*Silah taşıma ücreti 20TRY'dir.

*Weap: Gerekli izinler dahilinde, yolcu beraberinde taşınan kişisel silah taşıma ücreti.

Yolcunun bagajını hasarlı teslim alması(teker veya kulp kırılması, yırtılması ve içinde eşya eksilmesi)durumunda 'Varış İstasyonu Salonundan' ayrılmadan Yer hizmeti şirketimize başvuruda bulunarak hasarlı bagaj raporu düzenletmesi gerekmektedir. Yer hizmeti şirketimiz tarafından yolcuya PIR (Property Irregularity Report) doldurulur. 
Montreal Konvansiyonu(madde 31/2,3,4) gereğince hasar durumunda, yolcu hasarın fark edilmesinden sonra derhal ve en geç, uçuş tarihinden itibaren yedi(7) gün içerisinde havayolu ile iletişime geçmelidir. Her şikâyet, yazılı olmalı ve sözü edilen süreler içerisinde verilmeli ya da gönderilmelidir. Eğer yedi(7) gün içerisinde bir şikâyette bulunulmazsa, havayolunun kötü niyeti olması dışında, dosya açılmaz ve havayolu oluşan hasardan sorumlu değildir. 
Uçuşu takip eden yedi gün içerisinde başvurulması durumunda, Atlasglobal Havayolları kusurlu olması halinde, hasarlı bagajın tamir masraflarını karşılar. Eğer bagaj tamir edilemeyecek durumdaysa aynı özellikleri taşıyan yeni bir bagaj yolcuya ulaştırılır veya bagajın değeri ve alındığı tarih üzerinden tazminat ödenir.
Havayolumuzun sorumluluğu dışında kalan durumlar aşağıda belirtilmiştir;

• Bavulun kullanımına engel olmayan çizik ve sürtünmeler, kumaş aşınmaları, 
• Marka logolarının ve fermuar tutma saplarının düşmesi/ bagaj aksesuarlarının kaybolması
• Harici kilitlerin hasarlanması ya da kaybolması
• Hafif ıslaklık, tozlanma ve hafif lekelenme durumları,
• Kırılır ya da hassas eşyaların zarar görmesi,
• Bagajın kapasitesinden fazla yüklenmesi dolayısıyla oluşan zararlar,
Tazminat talebinizi değerlendirebilmemiz için, aşağıda belirttiğimiz evrakları Merkez Kayıp Eşya Ofisimize göndermenizi rica ederiz. lf@atlasglb.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. 

TÜM UÇUŞLAR İÇİN :
* Orjinal hasar raporu 
* Orjinal biletiniz ve bagaj etiketiniz
*  Hasarlı bagajınızın fotoğrafları
* Mümkün ise hasarlı bagajınızın faturası
* Bagaj tamir edilebiliyorsa, tamir faturasını
* Şayet tamiri mümkün değil ise; bagaj satışı yapan bir yerden bagajın tamir edilemeyeceğini ve bagajın değerini belirten bir yazı.

NOT: Hasarlı olan bagajınızı hasar tespiti yaptırana kadar lütfen muhafaza ediniz.  
Muhafaza edilmemesi halinde,  şirketimizin herhangi bir sorumluluğu bulunmayacağını bildiririz. 

Kabin Bagaj
Yolcunun kabinde koltuk bloke ederek tasiyabilecegi bagaj turudur. Yolcu tarafından ilave koltuk ücreti ödenir ve ucus saatinden en az 24 saat once yer rezervasyonu yapılır. 25cm x 45cm x 56cm boyutlarını geçemeyecek şekilde max ağırlığı 75kg’a kadar kabul edilir. Bagajin uçak içine kadar tasinmasindan, yerleştirilmesinden ve de ucaktan indirilmesinden yolcu sorumludur.

Kayıp Bagaj
Yolcunun kayıtlı bagajının varış istasyonuna ulaşmaması halinde, "Varış İstasyonu Salonundan" ayrılmadan Yer hizmeti şirketimize başvuruda bulunarak kayıp bagaj raporu düzenletmesi gerekmektedir. Yer hizmeti şirketimiz tarafından yolcuya PIR (Property Irregularity Report) doldurulur. 5 gün içerisinde bagaj bulunamazsa, araştırma Şirketimizin Merkez Kayıp Eşya bölümüne devredilir. 

Araştırma Merkez Kayıp Eşya bölümüne devredildikten sonra, bagajın tespitinin kolaylaşması ve hızlanması için yolcunun aşağıda belirtilen evrakları Merkez Kayıp Eşya Ofisi’ne göndermesi gerekmektedir. lf@atlasglb.com mail adresinden ulaşılabilir. 

 Kayıp bagaj için:
* Orjinal kayıp raporu
* Orjinal uçuş biletiniz ve bagaj etiketlerinizi
* Kayıp olan bagajınızın içerisinde bulunan eşyalarınızın listesini.

Bulunan bagaj, yolcunun adresine gönderilir. Yolcudan ulaştırma ücreti alınmaz. Yolcu isterse bagajını alandan kendisi alabilir.

Kayıp Bagaj için maksimum araştırma süresi 2 ay'dır. Bu süre içerisinde bulunamayan bagajlar için aşağıda belirttiğimiz evrakları Merkez Kayıp Eşya Ofisine göndermenizi rica ederiz. lf@atlasglb.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Kayıtlı Bagaj
Atlasglobal'e uçağın alt bölümünde taşıması için teslim edilen bagajdır. Yolcu bütün bagajlarını Atlasglobal'e teslim ettikten sonra Atlasglobal personeli her bagaj için yolcunun ismini, uçuş numarasını ve biletteki uçulacak şehirleri belirten etiketleri üretir. Bagaj etiketlerinin bir kopyasını yolcuya varışta bagajını alması için teslim edilir. Bir parça bagaj 32 kg. dan ağır olamaz. Ücretsiz bagaj limitini aşan bagajlarda ekstra ücret alınır, ancak hiçbir şart altında bir parça bagaj 32 kg'ı aşamaz. 

Zeytinyağı, turşu, salça gibi akıcı maddeler; aseton, kolonya gibi yanıcı maddeler ve bagaj niteliği taşımayan teneke kutu, çuval, naylon torba, bidon gibi eşyaların serbest bagajınızda veya kabin bagajı olarak hiçbir şekilde uçağa alınmayacağı unutulmamalıdır.


Check-in sırasında verilecek bagajın veya içerisinde bulunan eşyaların uçağın yüklenmesi/boşaltılması sırasında oluşabilecek aksaklıklar sebebiyle hasar görmesi veya kaybolması durumlarında yolcunun mağduriyetinin giderilebilmesi ve ekonomik kaybının karşılanması için yolcunun paketleme sırasında önlem alması gerekmektedir. Kayıtlı bagaja yerleştirilmemesi gereken belirli eşyalar aşağıda görülebilir. Bahsi geçen eşyalar ve benzerlerinin hasar veya kayıp durumlarında
Atlasglobal Havayolları sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eşyalar yolcunun sorumluluğundadır ve el bagajında taşınmaları gerekmektedir. 

 Nakit para, kredi kartları, senetler, çek defterleri ve hediye çekleri, kimlik, pasaport gibi değerli evraklar
 Laptop, tablet bilgisayar, cep telefonu, kamera gibi kırılabilir ve hassas teknolojik aletler
 Mücevher,  değerli taş ve metal içeren aksesuarlar
 Reçeteli ilaçlar
 Gözlük, cam kaplar ve şişeler gibi kırılabilecek ve yapısı itibariyle hassas eşyalar
 Taşınabilir bellek, CD, DVD ve benzerleri, iş anlaşmaları, kişisel belgeler, ev ve araba anahtarları
 Tablo, heykel ve benzeri sanat eserleri 
• Bozulması ihtimali olan yiyecek ve içecekler (Örn. akıcı halde olmayan yiyecek, meyve, sebzeler, sıvı içeriği olmayan peynir, dondurulmuş gıdalar, tütün ürünleri vb.)

Bagaj içerisinde bulunan sıvıların bagaja ve/veya diğer kişisel eşyalara zarar vermesi halinde Atlasglobal Havayolları sorumluluk kabul etmemektedir.
Müzik aletleri, boyutları kabin el bagajı ölçülerini(25x45x56 cm) aşmaması durumunda(boyutların toplamı max 126 cm ve ağırlığı max 8 kg) kabinde taşınabilmekte, aksi takdirde check-in’e de verilebilmektedir. Check-in’e teslim edilecek enstrümanların uygun şekilde paketlenmesi yolcunun sorumluluğundadır; sert taşıma çantalarına(hard case) yerleştirilmiş olmaları gerekmektedir.
Benzer şekilde check-in sırasında verilecek kayak/snowboard takımları, golf/hokey sopaları gibi spor malzemelerinin uygun şekilde paketlenmiş olmaları da yolcunun sorumluluğundadır. Yolcu, Atlasglobal Havayolları ile iletişime geçip taşıyacağı özel bagajın taşıma kuralları hakkında bilgi edinebilir. 
Bebek arabaları uçağa binişte teslim edilir. Dış hat uçuşlarında uçaktan inişte, iç hat uçuşlarında bagaj alım bantından teslim alınır. Yolcunun bebek arabasını check-in’e teslim etmek istemesi durumunda arabayı Atlasglobal görevlisinin temin edeceği poşet içerisine yerleştirmesi ve bebek arabasının içerisinde bulunan battaniye, bebek bezleri gibi eşyaları çıkarması gerekmektedir. Eğer arabanın içine yerleştirilmiş eşyaların ebatları büyükse ve yolcu el bagajı olarak taşımak istemiyorsa, bu eşyaların ayrıca etiketlenmesi ve check-in bagajı olarak teslim edilmesi gerekmektedir. 

Uçuş Emniyeti ve Güvenliği açısından, aşağıda listesi bulunan eşya, ürün veya malzemelerin uçaklarımızda, kabin içinde veya uçak altı bagaj bölümlerinde taşınması, uluslararası güvenlik anlaşmaları ve Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı tarafından yasaklanmıştır.


Referans 1: ICAO Doc.8973 / 7. Baskı / Cilt IV / Ek 2 - Uçak’ta Kabin İçinde ve Güvenlik Tahditli Alanda Güvenlik Nedeniyle Yasaklanan Maddeler)


Referans 2: Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı / 9. Baskı / Ek-17 “Kabinde ve Steril Alanlarda Bulundurulması Yasaklı Maddeler ile Yolcu / Kabin Ekibi Tarafından Taşınabilen Tehlikeli Maddeler


Kayıtlı bagajlarda, kabin bagajlarında, el bagajlarında, uçak içerisinde ve yolcu üzerinde aşağıdaki maddelerin taşınması yasaktır;


Yasaklı Maddeler Listesi (Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı)
Silahlar ve Ateşli Silahlar 
Ateşli Silahların Taklit ve Benzerleri ile İmitasyonları
Başlatma Silahları
Bilye Atan Silahlar (Plastik ve metal)
Boya Atan Silahlar
Elektrikli Şok Aletleri
Endüstriyel cıvata, çivi ve zıpkın tabancaları
Gizli ve Kamufle Edilmiş Silahlar (Çakmak ve Kalem Silahlar vb.)
Havalı Silahlar
Hayvan Bayıltma Araçları
Her türlü çaptaki ateşli yivli silahlar
Her türlü oyuncak silahlar
Her türlü yivsiz av tüfekleri ve pompalı tüfekler
İşaret Tabancaları
Mancınık ve sapanlar
Mantar Tabancası ve Kapsülleri
Silah parçaları (Teleskopik nişangahlar ve nişangahlar hariç)
Silah şeklideki çakmaklar
Yay ve Oklar
 
Sivri / Keskin Uçlu Silah ve Eşyalar 
Akülü vidalama ve matkaplar ile uçları
Av Amaçlı Bıçaklar
Balta ve çeşitleri
Buz Baltası
Buz Kıracakları
Buz patenleri
Çakı, çok amaçlı çakı
Dağcılık ile ilgili olan malzemeler ( krampon, keser, çekiç,buz baltası vs.)
Dalgıç Malzemeleri (Dalgıç Bıçağı vb.)
Dikiş İğnesi
Dövüş Sanatında ve Salt Saldırı ve Savunmada kullanılan her türlü malzeme (Uzun Sopalar, Kılıçlar, teleskopik coplar, muşta, süngü, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zincir, şişli baston vs.)
Elektrikli Testere
Fırlatılan yıldızlar
Hançer
Her türlü marangozluk aletleri (çekiç, tornavida, matkap, testere,şerit metre vb.)
Hipodermik iğneler(Tıbbi amaçlı olduğuna dair kanıt gösterildiğinde taşınabilir)
Kalem Bıçaklar
Kama
Kanca
Kaşık, bıçak ve çatal takımları
Kayak Yürüme ve Tırmanma Bastonları
Makaslar ( Ağzı sivri 6 cm’den büyük)
Maket bıçağı
Medikal kesici aletler ( neşter, bisturi vb.)
Metal Kesici
Mızrak, kargın, zıpkın
Ok ve Dartlar
Pala, Kılıç, Kasatura,
Saldırma
Satır
Sivri Uçlu ve oklu bıçaklar
Sustalı ve Kelebek bıçakları
Şiş
Tıraş Jileti, bıçak ve usturalar
Tırnak makası (6 Cm’den büyük)
Tirbuşon
Törpü (6 Cm’den büyük)
Ucu 6 cm’den büyük her türlü bıçak (Döner bıçakları ve seramik bıçaklar dâhil)
Ucu sivri şemsiye
 
Patlayıcılar ve Parlayıcı Maddeler 
Alkol Oranı %70’i geçen içecekler ve sıvılar (kolonya vb.)
Cephane ve Mühimmat
Çakmak Sıvıları ve Gazları
Dinamit ve gerçeğe uygun taklitler
Duman çıkartan ürünler (sis bombası vb.)
El Bombası ve gerçeğe uygun taklitleri
Fünye ve Fitiller
Gazlar ve Gaz Tüpleri (fazla oksijen, propan gazı, bütan gazı, asetolon )
Güvenli olmayan her türlü kibrit (Her yüzeyde yanabilen kibrit )
Havai Fişekler, Maytaplar
Mayın Barut ve diğer askeri patlayıcılar
Meşale alevli çakmaklar (Sadece ABD uçuşları için)
Parlayıcı sıvılar (petrol, benzin, mazot, alkol, etanol, gaz yağı vb.)
Patlayıcı ve patlayıcı sistemleri bunların taklitleri dâhil)
Plastik Patlayıcılar
Sprey boyalar
Taklit Yanıcı Maddeleri
Tiner ve terebentin
 
Keskin ve Sivri Uçlu Olmayan Maddeler 
Balıkçılık Malzemeleri ve Olta Takımları
Her Türden cop, sopa (yolcu profiline göre bu malzemelerin tarandıktan sonra geçişine izin verilir.)
Her türlü ıstakalar (bilardo)
Her türlü sörf tahtaları
Kalın sopalar (Golf, Kriket, Beyzbol, Hokey, Lakros Sopaları)
Kayaklar
Kaykay
Kelepçeler
Kürekler (Kano vb.)
Urgan, halat, çelik halat
 
Kimyasal, Biyolojik, Nükleer (NBC – Nuclear, Biological, Chemical) ve Zehirli Maddeler 
Asitler ve Sıvı Bataryalar
Basınçlı Gaz Tüpü
Bulaşıcı ve biyolojik tehlike içeren maddeler (mikroplu kan, bakteri ve virüsler)
Çözücü, aşındırıcı ve sökücüler (Klor, Çamaşır Suyu, Tuzruhu vb. tahriş ediciler)
Her biri, 100 ml veya eşdeğer kapasiteden daha fazla olmayan kaplarda ve bir litrelik şeffaf, açılıp kapanabilen plastik torbaya konulmamış her türlü sıvılar. (jel, dişmacunu, losyon, katı / sıvı karışımları, parfüm, tıraş köpüğü, aerosol, saç jölesi, içecekler, çorbalar, şuruplar vb.) Bu konudaki detaylı uygulama için SIVI KISITLAMALARI bölümü’ne bakınız.
Isı üreten araçlar
Kendinden parlayan maddeler
Kimyasal / biyolojik tehlike içeren maddeler (hardal gazı, sarin, şarbon, çiçek, siyanür, tularemi, botulism, ebola, marburg gibi yüksek ateşe neden olan V.H.F’lar)
Köpek kovucu spreyler
Kuru Buz ( 2 kg’dan fazla )
Oksijen tüpleri(Kimyasal oksijen üreticiler, dalgıç tüpleri, sıvı oksijen tüpleri)
Radyoaktif maddeler (sağlık hizmetlerinde kullanılanlar hariç)
Sakat bırakan ve hareket kısıtlayan spreyler (biber gazı, göz yaşartıcı gazlar, anahtarlık şeklinde olan CN ve CS gazları)
Yangın Söndürücüler
Zehirler ve Zirai mücadele ilaçları (Haşere ilaçları, fare zehirleri vb.)
 
Uçak Altı Bagajlarda Taşınması Yasak Olan Maddeler 
Duman çıkartanlar
El bombaları
Fünye ve Fitiller
Havai fişekler
Her türlü patlayıcı ve patlayıcı sistemleri
İşaretleme fişekleri
Mayın ve Askeri patlayıcılar
Maytaplar
NBC’ler (Kimyasal, Biyolojik, Nükleer - Nuclear, Biological, Chemical) - (tıbbi amaçlı olanlar hariç)

Uçuşta ücretsiz bagaj taşıma hakkım kaç kilodur? 

Türkiye İç Hat ve Kuzey Kıbrıs Uçuşları Dış Hat Uçuşları*** Kuveyt
Business Class - Fırsat20 kg30 kg40 kg
Business Class - Y.Esnek30 kg40 kg50 kg
Business Class - Esnek30 kg40 kg50 kg

*** Paris, Amsterdam ve Belgrad aktarmalı (Air France, KLM, Air Serbia) Code Share uçuşlarımızda bagaj hakları Dış Hat Uçuşlarının bagaj haklarına sahiptir.


Türkiye İç Hat ve Kuzey Kıbrıs Uçuşları Dış Hat Uçuşları*** Kuveyt
EkonomiPlus - Fırsat15 kg20 kg30 kg
EkonomiPlus - Kısıtlı20 kg30 kg40 kg
EkonomiPlus - Y.Esnek20 kg30 kg40 kg
EkonomiPlus - Esnek20 kg30 kg40 kg
Business Class30 kg40 kg50 kg

*** Paris, Amsterdam ve Belgrad aktarmalı (Air France, KLM, Air Serbia) Code Share uçuşlarımızda bagaj hakları Dış Hat Uçuşlarının bagaj haklarına sahiptir.

ŞARTLAR VE KOŞULLAR

Detaylı ücretsiz bagaj hakkı tablosunu görmek için tıklayınız.

* Ücretsiz bagaj haklarını gösteren bu tablo tüm ekonomi sınıfları için geçerlidir.

* Bebekler için ücretsiz bagaj hakkı 10 KG'dir.

* Kıbrıs ve Türkiye arasında gerçekleştirilen uçuşlarda Öğrenciler için ücretsiz ekstra +5 KG bagaj (fırsat sınıfları hariç) uygulanacaktır.

* Gidiş-Dönüş uçuşlarda bagaj hakkı, seyahat başlangıç noktasına göre hesaplanacaktır.

* Atlasmiles üyeleri için uygulanan bagaj hakları;

- Atlasmiles Silver +5kg

- Atlasmiles Gold +10kg

- Atlasmiles Platinum +15kg

* Bütün uçuşlarda uygulanacak ücretsiz kabin bagajı hakları;

- Ekonomi Kabin: 1 parça (25cmx45cmx56cm) toplam 8kg + 1 kişisel eşya (kamera, şemsiye, takım elbise kılıfı, el bagajı, bebek puseti, laptop, tablet bilgisayar)

- Business Kabin: 2 parça (25cmx45cmx56cm) toplam 16kg + 1 kişisel eşya (kamera, şemsiye, takım elbise kılıfı, el bagajı, bebek puseti, laptop, tablet bilgisayar)

- Kişisel eşyaların, boy limitlerini aşması durumunda bu eşyalar kabin bagajı olarak işleme alınacaktır.

- Yolcu beraberindeki kabin bagajının, yapılan ağırlık ölçümü sonucu limitleri aşması durumunda, yolcudan KG başına fazla bagaj ücreti tahil edilecektir (Kabin Bagajı Ağırlığı - 8 KG).

- Yolcu beraberindeki babin bagajının ağırlığı, ağırlık limitleri içinde dahi olsa, boy sınırlarını aşması durumunda, yolcudan bagaj ağırlığının tamamı için extra bagaj ücreti tahsil edilecektir.

- Tek bilette dış hat bağlantısı olan yolcularımız, tüm uçuşlarında dış hat uçuşlarının bagaj haklarına sahiptir.


Bagajımın ağırlığı ücretsiz bagaj taşıma hakkımı aşarsa ne olur?
Serbest bagaj hakkının aşıldığı durumlarda fazla kısım için ilave ücret ödenir. Bkz. fazla bagaj ücretleri


Bagajımın hasar görmesi durumunda ne yapmalıyım?
Uçuşunuzun bitiminde bagajınızın hasarlı olduğunu tespit ettiğinizde havaalanını terk etmeden  Anlaşmalı  Yer Hizmetleri Şirketimizin  Kayıp Eşya Departmanı’na başvurarak rapor tutturunuz.  Ayrıca rapor tutulduktan sonra firmamızın İstanbul Merkez Kayıp Eşya Departmanı ile de 00 90 212 463 28 67 no lu telefondan irtibat kurabilirsiniz.  Anında fark edemediğiniz hasar ve eksikler içinse 7 günde Yer hizmetleri şirketimize  müracaat ediniz 
Rapor tutulurken yolcu tarafından kayıp  Eşya Ofislerine verilmesi gereken evraklar; 
•         Seyahat bileti, 
•         Bagaj etiketi, 
•         Kimlik (Hüviyet, pasaport)

Bagajımın kaybolması durumunda ne yapmalıyım?
Varışınızda teslim alamadığınız bagaj/bagajlarınız ve anında fark edebileceğiniz türden hasarlarınız için, havalimanını terk etmeden önce Kayıp Eşya ofisine yapacağınız başvuruda seyahat biletinizi, bagaj etiketinizi ve kimliğinizi ibraz ediniz.

Bagajımın bulunamaması durumunda ne yapmalıyım?
Bagajınız 5 gün içinde bulunamadığı takdirde, bagajının içindeki bilgileri, bagaj etiketinizi varsa fazla bagaj biletini ve kimlik belgenizle birlikte, size en yakın havaalanı Yer hizmetleri  Şirketimiz kayıp eşya departmanına müracaat ediniz. Ayrıca Şirketimizin  Antalya Kayıp eşya departmanına telefon  ile irtibat kurabilirsiniz.

Seyahatimde spor malzemelerimi (golf, kayak, dağcılık, bisiklet, sörf, dalış v.b. gibi) taşıyabilir miyim? 
Evet, bu malzemelerinizi ücret karşılığında taşıyabilirsiniz. İç hatlarda ve dış hatlarda golf ve kayak takımlarının ilk malzemeleri ve 15 kg'den az ise ilk bisiklet ücretsiz olup, 15 kg'den fazla ve/veya ikinci takımlar/bisiklet ücrete tabidir.

Ücretsiz ekipman taşıma hakkı kampanyalı (E,U,W) bilet sınıfları için geçerli değildir. Bu sınıflarda ilgili ekipmanlar ücretli olarak taşınabilecektir.

Tüm spor malzemelerin taşınma şartları hakkında çağrı merkezimizden veya seyahat acentenizden detaylı bilgi isteyiniz.

3D Secure Ödeme nedir?

3-D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir.

Sistemin MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "SecureCode", Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "Verified by Visa" isimleri verilmektedir.
Bankanız 3-D Secure uygulamasını destekliyorsa, ilk ödeme işleminizde ekrana gelecek sayfa aracılığıyla sisteme kayıt olabileceksiniz.


3D Secure Ödeme ve Stardart Ödeme farkı nedir? 

- Kredi kartı ekstra güvenli ödeme (3D Secure) seçeneğinden yapılan tam güvenli, tek kullanımlık şifreli işlemlerde havalimanlarında check-in işlemleri sırasında ödeme yaptığınız kredi kartını ibraz etme zorunluluğunuz bulunmamaktadır, sadece geçerli bir kimlik ibrazı yapmanız yeterli olacaktır. Şifresiz(yarım güvenli) yapılan işlemlerde ise havalimanında standart ödeme kurallarına göre işlem görecektir(kimlikle birlikte kart ibrazı aranacaktır).

- Kredi kartı stardart ödeme seçeneğinden yapılan işlemlerde, check-in esnasında geçerli bir kimlik belgesi ve de aşağıdakilerden en az biri ibraz edilmediği halde uçuşa kabulünüz mümkün olmayacaktır.
- bilet alımında kullanılan kredi kartınız (kredi kartı başkasına ait ise check-in işlemleri sırasında kredi kartı sahibi beraberinizde check-in kontuarına gelerek işlem yapılan kredi kartını ibraz etmesi ve uçuşunuza müsaade ettiğini onaylaması gerekmektedir)
- Atlasmiles üyesi iseniz Atlasmiles kartınız

- şahsınıza ait geçerli bir kredi kartı

PayPal ile ödeme

PayPal online ve mobil alışveriş yapmanın daha güvenli, hızlı ve kolay yöntemidir, buradan yapılan ödemeler 3D ile tam güvenli işlem olarak kabul edilir. PayPal ile kartınızı cebinizden çıkarmadan, finansal ve kişisel bilgilerinizi girmeden yalnızca e-posta adresiniz ve şifrenizle kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Açılan PayPal sayfasına hesap bilgilerinizle girerek ödemenizi yaptıktan sonra tekrar Atlasglobal sitesine yönlendirilirsiniz. PayPal ödeme seçeneği en az 2 gün sonrası için alınan tüm yurtiçi biletlerde ve en az 5 gün sonrası için alınan tüm yurtdışı biletlerde geçerlidir. PayPal hesabınız yoksa www.paypal.com adresinden hemen ücretsiz hesabınızı açıp hızlı ve kolay alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Bkm Express ile ödeme

BKM Express ile ödeme yaparken www.bkmexpress.com.tr sayfasına yönlendirileceksiniz. BKM Express sitesine üye olurken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz ile uygulamaya giriş yapabilir ya da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Karşınıza gelen ödeme ekranından işlem yapmak istediğiniz kartı ve ödeme şeklini seçerek kolayca ödeme yapabilirsiniz. Alışverişinizi tamamladıktan sonra otomatik olarak www.atlasglb.com sitesine döneceksiniz. BKM Express ile yapılan ödemeler 3D ile tam güvenli işlem olarak kabul edilir. 

Biletimi nereden alabilirim?
www.atlasglb.com, tüm Atlasglobal yetkili seyahat acentelerinden; ayrıca 0850 222 00 00 numaralı çağrı merkezinden satın alabilirsiniz.

Biletlerin kullanım süresi nedir?
Biletler düzenlendiği andan itibaren 1 yıl geçerlidir.

Başkasının adına düzenlenmiş bir bileti ben kullanabilir miyim?
Biletlerin kullanım, rezervasyon değiştirme, iptal vb. hakkı, sadece biletin üzerinde adı - soyadı yazılı kişiye aittir ve bu hak hiç bir şekilde devredilemez.

Dönüşü açık olan biletler için değişiklik kuralları nedir?
Tarih değişiklikleri ve açık tarihli biletlerin tarihlendirilmesi durumunda işlemin yapılacağı tarihte esas olan uçuş günü/sınıf tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Buna göre ilk ödenen ücret ile uçuşun gerçekleşeceği güne ait ücret arasında fark bulunuyorsa bu fark yolcuya yansıtılır. 

İÇ HAT UÇUŞLARDA; UÇAK TARİFELİ KALKIŞ SAATİNDEN EN GEÇ 1 SAAT ÖNCE HAVALiMANINDA OLUNMASI GEREKMEKTEDİR VE TARİFELİ KALKIŞ SAATİNDEN 30 DK ÖNCESİNE KADAR BAGAJ VE CHECK IN İŞLEMLERİNİ TAMAMLAMAMIŞ OLAN YOLCULAR O UÇUŞ İLE İLGİLİ TÜM HAKLARINI KAYBEDERLER. 

DIŞ HAT UÇUŞLARDA; UÇAK TARİFELİ KALKIŞ SAATİNDEN EN GEÇ 1 SAAT ÖNCE HAVALiMANINDA OLUNMASI GEREKMEKTEDİR VE TARİFELİ KALKIŞ SAATİNDEN 30 DK ÖNCESİNE KADAR BAGAJ VE CHECK IN İŞLEMLERİNİ TAMAMLAMAMIŞ OLAN YOLCULAR O UÇUŞ İLE İLGİLİ TÜM HAKLARINI KAYBEDERLER.

GENEL KURALLAR:
1. Yapılan bir rezervasyon bir başkasına devredilemez, isim değişikliği yapılamaz.
2. Atlasglobal’in tarifelerine, kurallarına, yönetmeliklerine ve ilgili kanunlara göre; nakit ödemelerin iadesi yalnız yolcuya yapılır ve biletin iadesi alındığı yerden yapılır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin iadesi, ödeme yapılan kredi kartına ödeme şekline göre yapılır.
3. Yolcu uçuşunu biletin düzenlenme tarihinden itibaren 1 (bir) yıl içerisinde gerçekleştirmediği takdirde 1 (bir) yılın sonunda bilet ve uçuş ile ilgili tüm haklarını kaybeder. Bilet bu tarihten itibaren kendiliğinden geçersiz olmaktadır.
4. İhtilaf vukuunda Atlasglobal elektronik kayıtları geçerlidir.
5. Uçuş için gerekli seyahat dökümanlarını yanında bulundurmak yolcunun sorumluluğundadır.
6. Sefer iptali ve gecikme halinde ayrı düzenlenen bilette devam uçuşu olan yolcuların sorumluluğu Atlasglobal Havayolları’na ait değildir. Yolcular kullanamadıkları uçuşları için yeni bilet talebinde bulunamazlar. 

UYARI: İş bu Taşıma, Türk Sivil Havacılık Kanununda gösterilen sorumluluğun sınırlandırılmasına ilişkin hükümlere bağlı olup, Tasıyıcı Atlasglobal’in sorumluluğunu sınırlandıran veya kaldıran tüm hükümler Atlasglobal’in acenteleri, personeli ve temsilcileri lehine de uygulanır. Bilet ve Taşıma Atlasglobal tarife ve kuralları ile ilgili kanun ve yönetmeliklere tabidir.

BAGAJ KURALLARI:

Serbest bagaj hakkı bilet üzerinde belirtilmekte olup, bu miktarı aşan her kilo başına ücret tahsil edilir. Canlı hayvan taşıma, tekerlekli sandalye(doktor raporu ibraz edemeyen yolcular için), özel bagajlar(bisiklet, dalış takımı, paraşüt, golf takımı, kayak takımı, vb.) ücrete tabidir. Birden fazla golf takımı ve kayak takımlarının ilki ücretsizdir. Kokulu yiyeceklerin uçağa alınması yasaktır. Ayrıntılı bilgi için lütfen acentenize başvurunuz ya da web sitemizde(www.atlasglb.com) Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret ediniz.

 
BİLET İPTAL, DEĞİŞİKLİK, İADE KURALLARI:

Tarih değişiklikleri ve açık tarihli biletlerin tarihlendirilmesi durumunda, işlemin yapılacağı tarihte esas olan uçuş günü/sınıf tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Buna göre ilk ödenen ücret ile uçuşun gerçekleşeceği güne ait ücret arasında fark bulunuyorsa, bu fark yolcudan tahsil edilir. Bütün sınıflar için iptal durumunda hizmet bedeli (SF) iade edilmez. Daha düşük ücretli bir sınıfa değişiklik yapılması halinde ücret iadesi yapılmamaktadır. Bilet sınıf kuralları farklılık gösterebilmektedir. Detaylı sınıf kurallarının bilgisini, bilet satın alma aşamasında seçeceğiniz sınıfa göre alabilir/görüntüleyebilir ve satın aldığınız biletin üzerinde de görüntüleyebilirsiniz.

*** Gidiş – dönüş düzenlenmiş rezervasyonlarda, iptal-değişiklik ve açığa alma işlemlerinde, rezervasyondaki en kısıtlı kurala sahip seferin kuralları baz alınarak, bilet bedelinin tamamı üzerinden cezai işlem uygulanmaktadır. 

 

İç Hat & Ercan

İç Hatlar ve Ercan uçuşları’nın iptal iade kurallarını görmek için tıklayınız


Dış Hat

Dış Hatlar uçuşlarının iptal-iade kurallarını görmek için tıklayınız


*Orta doğu çıkışlı ve kullanılmamış biletlerde E-U sınıflarında %50 değişikliğe izin verilir, iptale ise izin verilmez.


**Promosyon biletlerde; sağlık nedenlerinden dolayı olsa dahi iptal veya değişiklik işlemine izin verilmemektedir.

*** Gidiş – dönüş düzenlenmiş rezervasyonlarda, iptal-değişiklik ve açığa alma işlemlerinde, rezervasyondaki en kısıtlı kurala sahip seferin kuralları baz alınarak, bilet bedelinin tamamı üzerinden cezai işlem uygulanmaktadır.

**** Atlasglobal olarak sunduğumuz tüm satış kanallarımız üzerinden yapılmış biletli rezervasyonlarda no show ceza kuralı, dış hatlarda uçuşa 2 saat, iç hatlarda 1 saat kaldığı an itibariyle uygulanacaktır.

İsrail Tüketici Koruma Kanunu – Uzaktan satış işlemlerinin iptali

Uçak bileti düzenlendikten sona yapılacak herhangi bir değişiklik ya da iptal biletin hüküm ve koşullarına göre bir ödemeye tabidir.
Yukarıdaki koşullar ihlal edilmeksizin, bir biletin İsrail Tüketici Koruma Kanununa göre, 5741 – 1981, "uzaktan satış" yolu ile satın alınması durumunda, işlem tarihinden itibaren 14(on dört) takvim günü içinde, ancak ilk uçuşun hareket tarihinden en az 7(yedi) iş günü önce olmak koşuluyla (uçuş bileti/rezervasyon konfirmasyon belgesinde belirtildiği gibi) işlemin iptaline izin verilir. Tüketici koruma kanununda tanımlandığı şekilde, Engelliler, Yeni göçmenler, Emekliler havayolu temsilcisi ile irtibat kurup bilgilendirmeleri koşuluyla 4 ay içerisinde "uzaktan satışın" iptalini isteyebilir. İptal yazılı olarak talep edilmeli, posta, e-posta ya da faks ile doğrudan uçak biletinin alındığı tarafa gönderilmelidir. Bu koşullar sağlanırsa, iptali istenen her bir biletin toplam ücretinin %5 değeri ya da bilet başına ILS 100 iptal ücreti, hangisi daha az ise, iptal ücreti olarak yolcudan alınacaktır.
Diğer tüm durumlarda, ve tüm kanunlara tabi olarak, rezervasyonu yapan kişi Atlasglobal'in iptal kurallarına göre, biletin hüküm ve koşullarına tabi olarak, ücretlendirilecektir. Sipariş edilen ulaşım hizmetlerinin tamamen ya da kısmen, herhangi bir nedenle, kullanılmaması da rezervasyonun iptali kabul edilecektir.

01 Haziran 2017 itibariyle Atlasglobal Havayolları uluslararası uçuşlarında sıralı bilet (sıralı kupon) kullanımı uygulamasına geçmiştir.

Üzerinde sadece yurt dışı uçuş bulunan biletler için sıralı bilet (sıralı kupon) uygulaması geçerli olacaktır. Yalnızca yurt içi ve Kıbrıs (Ercan) uçuşları bulunan biletler bu uygulamanın dışında değerlendirilecektir.

Sıralı bilet (sıralı kupon) uygulamasının başlamasıyla birlikte,
- Açık bilet, bilet düzenleme ve bileti açığa alma işlemlerinde kısıtlama olacaktır.
- Yolcularımız uçuşlarına ancak bilette gösterildiği sıralamaya göre kabul edilecektir.
- Yolcunun biletinde bulunan bir uçuşu gerçekleştirmemesi durumunda, ilgili uçuş no-show olarak değerlendirilecek, no-show kuralları uygulanacaktır.
- Bilette bulunan uçuşlardan biri gerçekleştirilmediğinde, havayolu yolcunun gerçekleşmeyen uçuşun devamındaki sıralı uçuşlarını iptal etme hakkına sahiptir (IATA kuralları - Recommended Practice 1724 Coupon Sequence 3.3 Numaralı madde)

Biletimi ne şekilde ödeyebilirim?
Biletinizi Kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Kullanılan kredi kartı yolcunun kartı olmak zorunda mıdır?
- Yurt içi bankalara veya Türkiye'de şubesi bulunan yabancı bankalara ait kredi kartlarıyla yapılan işlemlerde; check-in esnasında geçerli bir kimlik belgesi ve aşağıdakilerden en az biri ibraz edilmediği takdirde yolcu uçuşa  kabul edilmez.

Bilet alımında kullanılan kredi kartı (kredi kartı başkasına ait ise check-in işlemleri sırasında kredi kartı sahibinin de beraberinizde check-in kontuarına gelerek işlem yapılan kredi kartını ibraz etmesi ve uçuşunuza müsade ettiğini onaylaması gerekmektedir.)
Atlasmiles üyesi iseniz Atlasmiles kartınız
Şahsınıza ait geçerli bir kredi kartı

- Yurt dışı bankalara (Türkiye'de şubesi bulunmayan) ait kredi kartlarıyla yapılan işlemlerde;
ödemenin yapıldığı kredi kartı sahibi, rezervasyonunuzdaki yolculardan biri olmak zorundadır. Check-in esnasında geçerli bir kimlik belgesi ve bileti aldığınız kredi kartının kontuarda ibraz edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde uçuşa kabul edilmez.


3D Secure Ödeme ve Stardart Ödeme farkı nedir? 
- Kredi kartı ekstra güvenli ödeme (3D Secure) seçeneğinden yapılan tam güvenli, tek kullanımlık şifreli işlemlerde havalimanlarında check-in işlemleri sırasında ödeme yaptığınız kredi kartını ibraz etme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sadece geçerli bir kimlik ibrazı yapmanız yeterli olacaktır. Şifresiz(yarım güvenli) yapılan işlemlerde ise havalimanında standart ödeme kurallarına göre işlem görecektir(kimlikle birlikte kart ibrazı aranacaktır). 
- Kredi kartı stardart ödeme seçeneğinden yapılan işlemlerde, check-in esnasında geçerli bir kimlik belgesi ve de aşağıdakilerden en az biri ibraz edilmediği halde uçuşa kabulünüz mümkün olmayacaktır.
- bilet alımında kullanılan kredi kartınız (kredi kartı başkasına ait ise check-in işlemleri sırasında kredi kartı sahibi beraberinizde check-in kontuarına gelerek işlem yapılan kredi kartını ibraz etmesi ve uçuşunuza müsaade ettiğini onaylaması gerekmektedir)
- Atlasmiles üyesi iseniz Atlasmiles kartınız
- Şahsınıza ait geçerli bir kredi kartı

Yolcular, herhangi bir tarife değişikliği ya da sefer iptalinde Atlasglobal’in ilgili departmanlarınca mevzuat kapsamında bilgilendirilmektedir. Atlasglobal web sitesi ve mobil uygulama üzerinden üzerinden yaratılan rezervasyonlarda, yolcu ile ilgili iletişim bilgilerinin eksik ya da hatalı olması durumunda, havayolunun gönderdiği bilgiyi, yolcuya ulaştırmak mümkün olmaz. Yolcuya ait elektronik posta ve cep telefonu bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi bu nedenle çok önemlidir. Bu bilgilendirme kapsamında yolculara sunulan tekliflerin, rezervasyonlarda yer alan ilk uçuş tarihinden önce ve uçuşa en az 2 saat kalaya kadar değerlendirilmesi ve talebin Atlasglobal’e ulaştırılması gerekmektedir. Aksi halde iade/değişiklik talepleri ve bilet ücretleri no show kuralları çerçevesinde işleme alınacaktır.

2D Barkodlu Mobil Boarding Pass (Biniş kart) nedir?

2D Barkod, Online check-in yaptıktan sonra cep telefonunuza SMS ile göndereceğiniz uçuşa kabullünüzü sağlayacak olan biniş kartınızdır.

Cep telefonunuza gelen link ile havalimanlarında sıra beklemeden direk uçağın biniş kapısına gidebilirsiniz.

2D Barkodlu Mobil boarding pass (Biniş kart) Avantajları nedir?

Online check-in yaptıktan sonra cep telefonunuza göndermiş olduğunuz biniş kart link’i ile kontuara uğramadan, uçuş kapısındaki görevliye cep telefonunuza gelen 2D Barkod’lu biniş kartınızı göstererek yolculuğunuza başlayabilirsiniz.


Havalimanına geldiğim zaman check-in kontuarlarına uğramadan doğrudan uçak kapısına giderek uçağa binebilir miyim?

Evet. Atlasglobal’in size sunduğu 2D barkodlu biniş kartı, doğrudan boarding kapısına giderek uçuşa kabulünüzü sağlar.


Kimler bu avantajdan yaralanabilir?

- Biletini www.atlasglb.com web sitesinden almış, herhangi bir indirimden yararlanmamış ve 3D güvenlik sisteminden geçmiş veya Atlasmiles üyesi olan yolcular,

- Biletini Atlasglobal mobil uygulamasından almış, herhangi bir indirimden yararlanmamış ve Atlasmiles üyesi yolcular,

- Biletini Atlasglobal acentelerinden almış herhangi bir indirimden yararlanmamış yolcular,

- Biletini Atlasglobal çağrı merkezinden almış yolcular (tek başına seyahat eden çocuk yolcular hariç)

Bagajım var, 2D Barkodlu Mobil Boarding Passmı (Biniş kart) kullanarak uçağa kabul edilir miyim?

Evet, Mobil Biniş kartınızı aldıktan sonra size özel kontuarlara uçuşunuza 30 dakika kala bagajlarınızı teslim edebilir, uçuş kapısına gidebilirsiniz.


2D Barkodlu Mobil Boarding Pass (Biniş kart) geçerli olan havalimanları hangileridir?

Tüm iç hat uçuşlarımızın olduğu havalimanlarımızdan geçerlidir.

2D Barkodlu Boarding Pass (Biniş kart) için telefonumda internet bağlantısı olması gerekli midir?

Evet, cep telefonunuzun internet bağlantısı ve GPRS teknolojini desteklemesi gerekmektedir.

Uçuş saatinden ne kadar önce havalimanında olmalıyım?
İç hat uçuşlarınızda 1 saat önce, dış hat uçuşlarınızda en geç 3 saat önce, Irak ve Iran uçuşlarımızda 3 saat önce havalimanında bulunmanız gerekmektedir. Bilet bagaj işlemlerinizi, iç hat uçuşlarınızda kalkış saatinden 30 dakika önce, dış hat uçuşlarınızda ise kalkış saatinden 1 saat önce yaptırmış olmanız gerekmektedir. İşlem yaptırmama durumunda, o uçuşla ilgili tüm haklarınızı kaybedersiniz. Ayrıca, kalkıştan en geç 15 dakika önce uçuş kapısında olmanız gerekmektedir.

Hızlı Check-in yapmamız mümkün mü?

Hızlı check–in için havalimanımızdaki self servis check-in kiosk makinesini kullanabilirsiniz. 30 saniye içinde check-in yapabilir, yer numaranızı seçebilir ve uçuş kartınızı alıp doğruca kapıya yönelebilirsiniz.

Atlasmiles kart sahibiyim. Check-in avantajlarım nelerdir?
Rezervasyon sırasında ya da check-in işlemleri esnasında Atlasmiles kart numarasını belirtmiş olan yolcularımız;
 
 İstanbul Atatürk Havalimanı iç hatlarda N 10,
İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlarda 11 No'lu,
Antalya Havalimanı iç hatlarda 21 No'lu,
KKTC Ercan ve Bodrum Havalimanlarında size ayrılan özel online check in  bankolarında hizmet almaktadırlar.

Ayrıca
Atlasmiles Kart sahibi üyelerimiz;
Ön koltuklarda seyahat etme
Bagajlarını geç verip ilk alma hakkına sahiptirler.


Yurt içi uçuşlarda check-in esnasında ne tür kimlik geçerlidir?

Resimli bir kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya evlilik cüzdanı, resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen kimlikler, sağlık karnesi ve doğumdan bir ay sonrasına kadar olan doğum belgesi (ebeveynin kimliği ile birlikte) kabul edilecektir.

Kimlik fotokopisi, faks veya internetten alınan TC kimlik no çıkışı kabul edilmeyecektir.

2D Barkod Check-in nedir?
2D Barkod, Rezervasyon yaptıktan sonra cep telefonunuza SMS ile göndereceğiniz check-in sihirbazıdır.
Cep telefonunuza gelen link ile havalimanlarında sıra beklemeden check-in yapmanızı sağlamaktadır. 
 
2D Barkod’un Avantajları nedir?
Cep telefonunuzun ekranını havalimanlarındaki kiosk cihazlarının okuyucusuna sadece yaklaştırmanız, herhangi bir işleme gerek kalmadan borading kartınızın yazdırılmasını sağlar.
Koltuk yerinizi daha önceden ayırtmış iseniz, cep telefonunuzun ekranını kiosk'taki okuyucuya 10 cm kadar uzaktan ve 2 saniye tutmanız halinde, biniş kartınız otomatik basılacaktır. Koltuk seçim işleminizi daha önceden yapmadıysanız, yapmanız istenecek ve daha sonra biniş kartınız otomatik yazdırılacaktır.
Bu işlemin sonucunda kontuarlarda check-in sırası beklemeyeceksiniz.
 
2D Barkod ile kiosktan aldığım biniş kartım ile uçuş kapısına gidebilir miyim?
Evet, biniş kartınızı aldıktan sonra doğrudan uçuş kapısına gidebilirsiniz.
 
Kimler bu avantajdan yaralanabilir?
- Biletini Atlasglobal acentelerinden almış herhangi bir indirimden yararlanmamış  yolcular
- Biletini Atlasglobal web sitesinden almış, herhangi bir indirimden yararlanmamış  ve 3D güvenlik sisteminden geçmiş veya Atlasmiles üyesi olan yolcular
- Biletini Atlasglobal mobil uygulamasından almış, herhangi bir indirimden yararlanmamış ve Atlasmiles üyesi yolcular
- Biletini Atlasglobal çağrı merkezinden almış yolcular (tek başına seyahat eden çocuk yolcular hariç) 
    
Bagajım var, 2D Barkod ile kiosklardan check-in yapabilir miyim?
Evet, yapabilirsiniz. Kiosklardan biniş kartınızı aldıktan sonra size özel kontuarlardan bagajlarınızı teslim edebilir, uçuş kapısına gidebilirsiniz.
 
Kiosk makinelerinizin bulunduğu havalimanları hangileridir?
İstanbul, Antalya, İzmir, Bodrum, Adana ve Ercan havalimanlarında iç hatlarda bulunmaktadır.
 
2D Barkod için telefonumda internet bağlantısı olması gerekli midir?
Evet, cep telefonunuzun internet bağlantısı ve GPRS teknolojini desteklemesi gerekmektedir.
 
2D Barkodu kiosklara nasıl okutabilirim?
Kiosklara sağlıklı bir biçimde okutulabilmesi için barkod cep telefonu ekranında görüntülendiği sırada telefon ekranı ışığının açık olması ve ekranın temiz olması gerekmektedir.
Ekranın kiosktaki okuyucudan 10 cm kadar uzakta, 2 saniye kadar sabit tutulması halinde işlem başarı ile gerçekleştirilecektir. 

Online check-in imkanından, Atlasglobal tarifeli seferleri ile;

- Adana

- Aktau

- Amsterdam

- Antalya

- Astana

- Belgrad

- Beyrut

- Bodrum

- Çimkent

- Dalaman

- Düsseldorf

- Ercan

- Erivan

- Gaziantep

- Hamburg

- Hatay

- İstanbul

- İzmir

- Karaganda

- Kayseri

- Kharkov

- Konya

- Kopenhag

- Krasnodar

- Londra

- Lviv

- Milano

- Moskova

- Necef

- Paris

- Stansted

- Stokholm

- Tel Aviv

- Tiflis

- Trabzon

- Zaporijya

- Zürih

 çıkışlı seferlere bileti olan tüm Atlasglobal yolcuları faydalanabilir.

Online check-in uçağın kalkışından 48 saat öncesinden başlayarak, uçuşa 90 dakika kalıncaya kadar devam etmektedir.

Biletini www.atlasglb.com adresinden almış olan yolcularımız boarding (uçağa biniş) kartlarını kendi yazıcılarından çıkartabilmek için Atlasmiles kart numarasını rezervasyon sırasında işlemiş olması veya 3D Secure güvenli ödeme seçeneğinden biletlerini almış olmaları gerekmektedir.

Bu şartlara uymayan yolcularımızın check-in işlemi tamamlanmamış olup, seçmiş oldukları koltuklar ile ilgili işlemlerini yaptırabilmek ve kredi kart kontrolü için havaalanlarında özel olarak hazırlanmış olan online check-in kontuarına bileti almış oldukları kredi kartları ile veya kendilerine ait geçerli bir kredi kartı ile başvurmaları ve işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir. Ayrıca indirimli tüm biletlerde yaş kontrolü ve yurtdışı uçuşlarında pasaport kontrolü nedenleriyle koltuk seçmiş olmalarına rağmen boarding (uçağa biniş) kartlarını yazdıramamış yolcuların da check-in işlemlerini tamamlamak ve biniş kartlarını almak üzere havaalanlarında özel olarak hazırlanmış online check-in kontuarına başvurmaları gerekmektedir.

Online check-in ve mobile check-in yapmış, çıktılarını almış (A4'e basılı veya mobil biniş kartı olarak) olan yolcular, bagajlarıyla ilgili özel online-mobile bagaj teslim kontuarlarında işlem yapabilirler.
Atatürk Havalimanı kontuar bilgileri:
İç hatlar online bagaj teslim kontuarı: N-20-21
Dışhatlar online bagaj teslim kontuarı: H 3 veya H5

Return check-in kuralları nelerdir?
Return check-in aynı gün içerisinde gidiş dönüş yapacak olan bagajsız yolcuların gidiş ve dönüş check-in işlemlerini, gidiş sırasında gerçekleştirerek, dönüş için gereken uçuş kartlarını gidiş sırasında vererek havaalanında zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlar. Return check-in hizmetinden sadece rezervasyon sırasında Atlasmiles kart numarasını bildiren Atlasmiles üyeleri yararlanabilir.

Return check-in hizmeti İstanbul, İzmir ve Antalya karşılıklı uçuşlarında yapılabilmektedir.

Hangi durumlarda fazla koltuk ayrılır?

Yolcular, birtakım özel nedenlerden dolayı, yanlarında bir ekstra koltuk talep edebilirler. Bu ilave koltuktan da, diğer koltuktan talep edilen ücret alınır.
 

Hamileliğim süresince hangi aya kadar uçakla seyahat edebilirim?

Hamilelik süresi ile ilgili yolcu beyanı esas alınır. 28 haftayı (7ay) doldurmamış olan hamile yolcudan rapor istenmez. Hamile yolcularımızdan kaç haftalık hamile olduğu ve kaç bebek beklediği bilgisi istenir.

Tek bebeğe hamile yolcuların 28.haftanın  bitiminden itibaren,(7 ayını bitirmiş) 35.haftanın sonuna kadar (36.haftadan gün almamış) kendi doktorundan aldığı ‘’Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur’’ ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 35.haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28.haftanın bitiminden itibaren 32.haftanın sonuna kadar (33.haftadan gün almamış) kendi doktorundan aldığı ‘’Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur’’ ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32.haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

Raporun konu ile ilgili uzman doktor tarafından verilmesi gereklidir ve doktor veya sağlık kuruluşuna antetli kağıt üzerine yazılmış olmalıdır. Ayrıca raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı, soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır. Doktor rapor tarihi 7 günden eski olamaz. Raporun düzenlendiği tarih mutlaka belirtilmelidir.

Alınacak rapor, Türkçe veya İngilizce düzenlenmiş olmalıdır. Yolcularımızda başka bir lisan ile yazılmış doktor raporu bulunması durumunda ise; istasyon yetkililerinin rapordaki ‘’Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur’’ ibaresini tercüme ederek başka bir kağıda yazıp isim, soyadı ve ünvanını belirterek hamile yolcumuz tarafından imzalanması ve yolcudaki rapora eklenmesi halinde uçuşa kabulu mümkündür.

Kabin Bagaj yolcunun özel bagajını uçak içinde ekstra bir koltuk satın alarak üzerinde taşımasıdır. 

Yolcunun kabinde koltuk bloke ederek taşıyabileceği bagaj türüdür.Yolcu tarafından ilave koltuk ücreti ödenir ve uçuş saatinden en az 24 saat önce yer rezervasyonu yapılır. Max ağırlığı 75 kg'dır. Bagajın uçak içine kadar taşınmasından, yerleştirilmesinden ve de uçaktan indirilmesinden yolcu sorumludur.

Kabin içinde hangi hayvanlar taşınabilir?
Kabin içinde taşınabilen hayvanlar kedi, köpek ve küçük kuşlar (saka, muhabbet kuşu, kanarya, papağan) ile sınırlıdır. Tehlike arz eden Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Doberman, Pincher Doberman, Rottweiler vb. köpekler uçuşlarımıza kabul edilmemektedir. Evcil hayvanlar uçuşlarımızda ücretli olarak taşınmaktadır.

Uçak içinde evcil hayvan taşıma koşullarınız nelerdir?

Uçak kabininde evcil hayvan taşınması, ancak rezervasyon yapılması ile mümkündür. Rezervasyon uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılmalıdır.

Evcil hayvanlar mutlak surette 45x35x23 cm ölçülerindeki muhafazasında taşınmalıdır. Kedi hariç 2 köpek-2 kuş aynı kafeste taşınabilir. (30 günü geçmeyen yavrular da 8 kiloyu geçmeyecek şekilde 5 adete kadar birlikte taşınabilir.)

Evcil hayvanın, muhafazası/kafesi ile tartıldığında 8 kiloyu geçmemesi gerekir.

Evcil hayvanın sağlık, aşı ve kimlik belgeleri yanında bulundurulmalıdır.

Gerekli belgelerin ibraz edilmemesi ve muhafazanın uygun olmaması durumunda Atlasglobal Havayolları evcil hayvanı uçuştan alıkoyma yetkisini saklı tutar.

Kıbrıs uçuşlarında, varışta evcil hayvanlar 10 gün karantinaya alınmaktadır.

KKTC’ ne 3 aydan küçük ve kuduz kan testi bulunmayan evcil hayvanların taşınması yasaktır.

Ukrayna uçuşlarımızda aynı cinsten 2 hayvan, taşıma kabı ile birlikte toplam ağırlığı 8 kg'ı geçmemek kaydıyla tek bir taşıma kabında birlikte taşınabilir. Taşıma kabının boyutları 45x35x23 cm'den büyük olmamalıdır.

Londra uçuşlarımızda canlı hayvan taşınmamaktadır ve kabin içi evcil hayvan kabul edilmemektedir.

Rusya Federasyonu'na Afrika domuz ateşi virüsünün girmesini önlemek amacıyla 15.08.2018 tarihli -FS-NV-7/19992 numaralı Rus Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözetimi Federal Servisi uyarınca, Çin'den el bagajında hayvansal ürünler taşımak yasaktır.

Uçak içinde taşınan evcil hayvan için ücret nedir?

13 Ağustos 2018 itibariyle evcil hayvan taşınması, iç hat ve Kıbrıs uçuşlarında 70 TL'lik sabit ücrete tabidir.

Tehlikeli olmayan bozulabilir gıdalar ile birlikte kayıtlı bagajda veya el bagajında maximum kişi başı 2,5 kg taşınabilir. Öncelikle Müşteri Hizmetleri Departmanından (yolcu@atlasglb.com) onay alınması gerekir. Bilet satış acentasında ve check-in esnasında da bagajında kuru buz olduğu belirtmelidir. 

Oksijen tüpü taşıma talebinizi uçuştan en az 48 saat önce 0850 222 00 00 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezimize veya seyehat acentenize iletmeniz gerekir. 

Rezervasyon esnasında yolcunun oksijen tüpüne ihtiyacı olup olmadığı ve kaç litre oksijene ihtiyacı olduğunun belirtilmesi gerekir. Atlasglobal talep edilen oksijen tüpünü karşılayıp karşılayamadığını bu bilgiler doğrultusunda cevaplayacaktır. 

Yolcunun kendisine ait oksijen tüpü kabul edilemez, ancak boşaltılmak suretiyle uçağın bagaj bölümüne kabul edilir. 
Hasta yolcu için tam teşekküllü hastaneden alınmış yazılı doktor izni gereklidir. Bu rapor son 10 gün içinde (Türkçe ya da İngilizce) alınmış olmalı, hastanın dakikada kaç litre oksijen kullanması gerektiği ve uçak ile seyahat etmesinde bir sakıncası olmadığını belirtilmelidir. 

Hasta yolcunun varsa refakatçi ihtiyacı Atlasglobal tarafından karşılanmaz. Yolcunun uçuşunda mutlaka refakatçisi olmalıdır. 

Oksijen tüpü taşıma bedeli iç hat uçuşlarda 50 TL, dış hatlar uçuşlarda 50 USD'dir.

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcu; ulaşım araçlarını kullanırken,daimi veya geçici, duyusal veya lokomotor becerileri ile ilgili herhangi bir fiziksel,zihinsel,yaşlılık kaynaklı veya herhangi bir başka engeli sebebiyle,diğer yolculara sunulan kişinin ihtiyaçlarına göre özel itina ve uyarlama gerektiren yolcudur.

WCHR (Yürüme Engelli Yolcu): Yolcu uçağın merdivenlerinden inebilir/çıkabilir ve kabin içerisinde koltuğuna kadar giderek oturabilir. Tekerlekli sandalyeye uçağa gidinceye kadar ihtiyaç duyar.

WCHS (Ağır Yürüme Engelli Yolcu): Yolcu merdiven inemez/çıkamaz fakat kabin içerisinde koltuğuna kadar giderek oturabilir. Tekerlekli sandalyeye uçağa gidinceye kadar ihtiyaç duyar.
WCHC (Yürüyemeyen Yolcu): Kabin içerisinde koltuğuna kadar gitme ve koltuğuna oturma sırasında yardıma ihtiyaç duyar. Koltuğunda dik olarak oturabilir.
BLIND: Görme engelli yolcu
DEAF: İşitme engelli yolcu
DEAF/MUTE: Konuşma ve işitme engelli yolcu

TAŞIMA KISITLAMALARI

Atlasglobal Havayolları geçerli bir bileti ve rezervasyonu olan yolcuyu engellilik durumu veya hareket kabiliyeti kısıtlılığı sebebiyle uçağa binişini, istisnai ve özel durumlar haricinde reddetmez.

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlılığı bulunan yolcu ve refakatçileri ile rehber köpeklerin taşınmasına öncelik tanınır.

İstisnai ve özel durumlar  

Atlasglobal Havayolları engelli veya hareket kabiliyetinin kısıtlı olması sebebiyle yolcunun rezervasyonunu yapmayı veya uçağa binişini aşağıdaki sebeplerden reddedebilir;

a) Havacılık emniyetine yönelik uluslararası ve ulusal mevzuatta yer alan gereklilikleri yerine getirmek için,

b) Uçağın veya kapılarının boyutları sebebiyle engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcunun uçağa binmesinin veya uçakta taşınmasının fiziksel bakımdan imkânsız olması halinde,

c) Atlasglobal Havayolları her bir uçuşunda toplam koltuk kapasitesinin %10’u kadar engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuyu kabul edilip kapasite dolduktan sonra.

Atlasglobal Havayolları söz konusu yolcu için istisnai durumlarda mümkün olması durumunda başka bir alternatif sunabilir.

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlılığı bulunması sebebiyle istisnai durumlarda uçağa binişi reddedilen yolcu ile varsa refakatçisine para iadesi veya mümkün olması durumunda güzergâh değişikliği hakkı sunabilir.

Emniyet kurallarımız ve IATA kuralları gereği doktor raporu olsa dahi Atlasglobal ile seyahat etmek isteyen aşağıda belirttiğimiz yolcularımızı uçuşlarımıza kabul edememekteyiz;

•    Uçuş sırasında elektrikli veya hava basınçlı aletlerin kullanma zorunluluğu olan yolcular (Şirketimizce temin edilen oksijen tüpü hariç)
•    Uçak kapı kapatmadan önce astım krizi geçiren yolcular
•    Bulaşıcı hastalığa sahip (Örn. Suçiçeği, Kızamık, Boğmaca, Kabakulak vb.) yolcular. Bulaşıcı dönemde hiçbir şekilde uçuşa kabul edilmezler.
•    Hamilelik süresi; tek gebelik için 35 ( 35 + 6 gün ), çoğul gebelik için 32 (32 hafta + 6 gün) haftayı aşmış durumlarda
•    By-pass ve kalp enfarktüsü ameliyatı olan yolcular ameliyat tarihinden sonra 10 güne kadar
•    Göğüs cerrahisi operasyonu olan yolcular operasyon tarihinden sonra 11 güne kadar
•    Beyin kanaması geçiren yolcular kanama tarihinden sonra 5 güne kadar


BİLGİ VE REZERVASYON

Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımızın keyifli ve güvenli bir uçuş geçirebilmeleri için, uçuş saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesine kadar yazılı veya sözlü bildirilen yardım ihtiyacı kalkış saatinden en az 36 (otuz altı) saat öncesinde ilgili yer hizmeti kuruluşuna bildirilir. Yardıma ihtiyaç duyan engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların sayısı ve yardım niteliği, yurt içi veya yurt dışı olmasına bakılmaksızın, varış noktasındaki yer hizmeti kuruluşuna gerekli koordinasyonun sağlanması konusunda bildirilir.


REFAKATÇİ TALEBİ

Atlasglobal Havayolları tek başına seyahat edemeyecek durumdaki engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcu için ihtiyaç duyduğu yardımı sağlamak üzere refakatçi talep edebilir. Refakatçi ihtiyacı olmadığını belirten yolcular için kabin içi refakatçi talep edilmez.Yolcu refakatçi bildirimini bilet alımı sırasında yapar. Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcu; bileti almakla beyanının doğruluğunu ve refakatsiz uçmaktan kaynaklanacak problemlerle ilgili tüm sorumluluğu kabul etmiş olur.

HAVAALANINDAKİ HİZMETLERİMİZ

Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların havaalanındaki hizmet süreçleri, transit olarak geçmesi veya bilet aldığı seferden başka bir sefere aktarılması durumları da dahil olmak üzere yer hizmetleri kuruluşlarının Atlasglobal Havayolları ile yapmış oldukları koordinasyonla yürütülmektedir.

Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımızın işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için; ilan edilen kalkış saatinden iç hat uçuşlar için en geç 1 saat önce, dış hat uçuşlar için 2 saat önce check-in noktasında hazır bulunmaları gerekmektedir.

Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların bagajlarının kolay tanınabilmesi için öncelikli bagaj etiketi kullanılmaktadır. Kontuara gelen ve yardıma ihtiyacı olan yolcularımızı bekletmeden Business Class bankosundan işlemleri tamamlanmaktadır.

Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara mümkün olduğunca uçağın ilk 8 sırasında cam kenarı koltuklardan yer verilmektedir.Sözkonusu yolcuların acil çıkış kapılarındaki koltuk sıralarına oturtulmaları havacılık kuralları gereği yasaktır.

UÇAĞA BİNİŞ ESNASINDA HİZMETLERİMİZ

Sizlerin uçaktaki yerlerinize daha kolay ve rahat ulaşımınızı sağlayabilmek için sizleri diğer yolcularımızdan önce uçağımıza almaya özen gösteriyoruz. Uçaklarımıza geldiğinizde kabin görevlilerimiz sizleri uçak kapısında karşılamakta ve kendilerini tanıtmaktadırlar. Koltuklarınıza yerleşmenizde ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamada yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Eğer varsa yanınızda getirdiğiniz el bagajlarınızı onayınız ile baş üstü dolaplarına kaldırmaktan ve talebiniz doğrultusunda size vermekten sorumludurlar.

UÇUŞ BOYUNCA HİZMETLERİMİZ

Uçuşunuz boyunca sizlerin keyifli ve emniyetli bir yolculuk geçirmenizi sağlayabilmek için aşağıda belirttiğimiz konularda hizmet sunmaktayız:

Engel durumunuza göre uçak içi emniyet kurallarına yönelik size bilgilendirme yapılacaktır.

Görme engelli yolcularımız uçağa alındıktan sonra uçağa dair emniyet önlemleri ve ekiplerimizi tanıması için kabin görevlilerimizce azami özen gösterilecektir.

Check-in işlemleriniz esnasında koltuk numaranız acil çıkış sıralarına verilmiş ise kabin görevlilerimiz emniyet kuralları gereği yerinizin değiştirilmesi için size yardımcı olacaklardır.

Kabin ekiplerimiz sizlere kaldırma ve taşıma konusunda yardımcı olamazlar. Ancak lavabo ihtiyacı bulunan yolcularımıza lavaboya kadar gidip gelişleriniz de destek olabilirler.

Uçuş süresince her türlü kişisel bakım, ilaç içirme, yemek yedirme veya çocuk bakımı/yardımının kabin ekiplerince yerine getirilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.

Olası bir acil ve tahliye durumunda kabin ekiplerimiz, sizin uçaktan tahliyenizi sağlamak için gerekli tüm gayreti göstereceklerdir.

Görme engelli yolcularımız için kabin ekiplerimiz yiyecek ve içecek servisinde talebiniz doğrultusunda paketi açacak ve servisi yapacaktır.


Görme Engelli Yolcularımıza Sunulan Hizmetler

Görme engelli yolcularımızın refakatçisi ve/veya yer hizmetleri görevlisi ile uçağımıza öncelikli olarak alınmasında özen gösterilmektedir.

Uçağa alınışınız esnasında uçak kapısında kabin ekibimiz tarafından karşılanırsınız. Kabin görevlimiz size kendisini tanıtır ve size oturacağınız yere kadar eşlik eder.

El bagajınız mevcutsa, onayınız durumunda bagajınızı taşımanızda ve başüstü dolaplarına yerleştirilmesinde ve indirilmesinde yardım eder.

Tüm uçaklarımızda uçuşlarımızla ilgili emniyet kurallarımızı size aktarabilmek için Braille alfabeli emniyet kartları bulunmaktadır.

Kabin görevlimiz size bu kartı verecek ve bu kartı okuduğunuz süre boyunca sizin yanınızda bulunarak, emniyet kurallarını uygulamalı bir şekilde aktarımını sağlayacaktır. Böylece olası bir acil durumda ihtiyacınız olan ekipmanlara ulaşımın nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Emniyet bilgilendirmeleri uçuş boyunca yanınızda bulundurulmak üzere size teslim edilecektir.

Eğer Braille alfabesi bilmiyorsanız kabin ekiplerimiz emniyet kurallarını size sözlü ve uygulamalı olarak aktaracaktır.

İşitme Engelli Yolcularımıza Sunulan Hizmetler

İşitme engelli yolcularımızın refakatçisi ve/veya yer hizmetleri görevlisi ile uçağımıza öncelikli olarak alınmasında özen gösterilmektedir.

Uçağa kabul esnasında uçak kapısında kabin ekibimiz tarafından karşılanırsınız. Kabin görevlimiz size kendisini tanıtır ve size oturacağınız yere kadar eşlik eder.

El bagajınız mevcutsa, onayınız durumunda bagajınızı taşımanızda ve başüstü dolaplarına yerleştirilmesinde ve indirilmesinde yardım eder.

Uçaklarımızda emniyet önlemlerini size aktarabilmek için alt yazılı emniyet filmleri göstermekteyiz.

Ayrıca önünüzdeki koltuk ceplerinde ya da koltuk arkasında emniyet talimatlarını gösteren emniyet kartını bulabilirsiniz.

Video sisteminin aktif olmadığı durumlarda emniyet filmi gösterilemeyeceği için emniyet talimatlarını size aktarabilmek amacıyla kabin ekiplerimiz sizlere manuel gösterim ve/veya anons kitabını kullanarak bilgi aktarımını sağlayacaklardır. Eğer gerekirse kabin ekibi tarafından yazılı iletişim sağlanacaktır.

Rehber Köpek Refakatindeki Engelli Yolcular

Rehber köpek refakatinde seyahat eden yolcularımızın acil çıkış hizasına oturması yasaktır.
Sözkonusu yolcularımız mümkün olduğunca kabinin ön tarafındaki sıralara oturtulmalı ve imkan varsa re-seating yapılarak yanındaki koltuklar boş bırakılmalıdır. Refakatçi köpeğin devamlı olarak yüz maskesinin takılı olmasına ve sahiplerinin ayağının dibinde, tasmalı şekilde oturtulmasına dikkat edilmelidir. (kilolarına bakılmaksızın)

Görme ve Duyma Engelli Yolcularımız:

• Görme ve duyma engelli yolcularımızdan sağlık raporu istenmez, refakatçisiz seyahat edebilirler. Ancak hem görme hem de duyma engelli yolcu refakatsiz seyahat edemez.
• Rehber köpekler, rezervasyon yapılarak ücretsiz olarak kabin içine kabul edilirler. Yolculara refakat etmekte olan yardımcı köpekler kabine kafessiz alınır. Köpeğin temiz, ağzı bağlı olması ve sahibinin ayakları dibinde oturması gereklidir.Uçağa kabul edilen rehber hayvanın geçerli sağlık belgesi, kimlik belgesi, aşı kağıdı ya da gideceği ülkenin kuralları gereği gereken evrakı tam ve eksiksiz olmalıdır.

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Yolcularımız:

• Engelli yolculardan rapor istenmez, ancak kendi başlarına ihtiyaçlarını gideremeyecek ve gerektiğinde uçaktan tahliyesini yine kendi başına yapamayacak durumdaki engelli yolcuların refakatçisi olmadan seyahatlerine izin verilmez.
• Engelli yolcularımız için bilet ve bagaj işlemlerinde  ve uçaga kabulde öncelik tanınmaktadır.
Not: Kabin ekibi uçuş sırasında solunum cihazları, yemek, ilaç takibi ve lavabo ihtiyaçları konusunda maalesef size yardımcı olamazlar. Ancak lavabo ihtiyacı için kapıya gidiş ve gelişlerinizde yardımcı olabilirler.

DOKTOR RAPORUYLA UÇUŞLARIMIZA KABUL EDİLECEK YOLCULAR
Aşağıda belirtilen hastalıklar ve dönemlerine göre, belirtilen sürelerde yolcular uçuşa kabul edilmemektedir. Bununla birlikte, uçuşa başlamadan önce "yolcunun havayolu ile seyahat etmesinde sakınca yoktur" ifadesi içeren bir sağlık raporunu beyan etmeleri halinde seyahat edebilirler.
By-pass operasyonu, kalp enfarktüsü; Ameliyat tarihinden itibaren 10 gün sonra tıbbi raporla 2 aya kadar seyahat edebilirler; Bu sürenin sonunda herhangi bir rapor gerekmez.
Göğüs cerrahisi; Ameliyat tarihinden itibaren 11 gün sonra tıbbi raporla 2 aya kadar seyahat edebilirler; Bu sürenin sonunda herhangi bir rapor gerekmez.
Dikiş; Yüzeye atılan dikiş, basit bir cilt kesiği ise raporsuz uçabilir, diğer büyük kesiklerde ise doktor raporu gereklidir.  
Ateş kateterizasyonu; Ameliyat sonrası 24 saat içinde tıbbi rapor gereklidir; 24 saat sonra seyahat için rapor gerekmez.
Anjiyografi; Ameliyat sonrası 24 saat içinde tıbbi rapor gereklidir; 24 saat sonra seyahat için rapor gerekmez.
Beyin kanaması; Yolcu, tıbbi raporu ile hemşire eşliğinde, kanamanın meydana gelmesinden itibaren 14 güne kadar, 5 gün sonra seyahat edebilir; 2 ay sonrasında ise seyahat etmesi için herhangi bir rapor gerekmez.
Sindirim sistemi kanaması; Kanamadan 7 güne kadar tıbbi rapor gereklidir; 7 gün sonra, seyahat etmek için hiçbir rapor gerekmez.

ACİL DURUMLAR
Atlasglobal olarak uçuşlarımızdaki emniyet önlemlerini ve herhangi bir acil durum sırasında yapılması gerekenleri aşağıdaki uygulamalar aracılığıyla sizlere aktarmaktayız:

Uçuş öncesi emniyet bilgilendirmeleri (video film ve/veya da kabin ekibi gösterimi),
Görme engelli yolcularımız için Braille alfabesi ile hazırlanmış emniyet kartı,

Kabin ekibi tarafından yapılan anonslar,

Önünüzdeki koltuk ceplerinde ya da koltuk arkalarında bulunan emniyet talimatlarını gösteren kartlar.

Uçuşta yaşanabilecek herhangi bir acil durum karşısında kabin ekiplerimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Lütfen herhangi bir acil durumda kabin ekiplerimizce verilecek talimatları dikkatli bir şekilde dinleyin/izleyin ve talimatlara uyun.

Eğer refakatçisiz seyahat ediyorsanız olası bir acil durumda şu gereksinimleri yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir:

-    Emniyet kemerini bağlamak ve açmak,
-    Ani basınç kaybında başüstü panelinden düşecek olan oksijen maskesini takmak,
-    Can yeleğini giymek.

Bu durumlarla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, size bu konularda yardımcı olabilecek birinin refakat etmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

UÇUŞ SONRASI HİZMETLERİMİZ

Atlasglobal Havayolları olarak engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularımın uçaktan ayrılışını daha rahat bir hale dönüştürebilmek için uçaklarımızdan tüm yolcularımızın ayrılmasından sonra çıkışınıza yardımcı olmaktayız.

Uçak varış noktasına ulaştıktan sonra, kargo bölümünde bulunan yardımcı ekipmanlarınız (tekerlekli sandalye, yürüteç vb.) uçağın kapısında size teslim edilmektedir.

Dış hat uçuşlarımızda yer hizmetleri görevlisinin eşliğinde pasaport kontrolü için sizi ilgili pasaport kontrol noktalarına götürebilmekteyiz.

Yer Hizmetleri görevlisi bagajlarınızı almanız konusunda yardımcı olmakta ve terminal çkışına kadar eşlik etmektedir.

Bagaj kaybı veya hasar olması havalimanınındaki Kayıp Eşya Departmanı ile irtibata geçebilirsiniz.

ŞİKAYET UYGULAMALARI

Yolcular yapacakları şikâyetlerini; 7/24 telefon kanalından, web sitesi üzerinden form doldurarak, e-posta yoluyla, uçak içerisinde geri bildirim formuyla, mektup ve faks ile Atlasglobal Havayolları'na iletebilirler.

Atlasglobal Havayolları, engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolcularun şikâyetleri için,  istatistiksel değerlendirmeleri  her takvim yılının Ocak , Nisan, Temmuz, Ekim  aylarında Sivil Havacılık genel Genel Müdürlüğü’ne sunar.

Engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara yapılacak yardımlar ve düzenlemeler

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlan SHT-ENGELSİZ talimatı kapsamına giren engelli ve/veya hareket kısıtlılığı bulunan yolculara yapılacak yardımlar, Yer Hizmeti Şirketleri ile karşılıklı yapılan koordinasyon ile sağlanır.

1. Yardım isteme noktalarında gerekli kolaylığın sağlanması,
2. Belirlenmiş bir noktadan check-in kontuarına ulaştırılması,
3. Check-in ve bagaj kayıt işleminin yaptırılması,
4. Göçmenlik, gümrük ve güvenlik prosedürlerinin tamamlanması ve uçağa gidilmesi,
5. Asansör, tekerlekli sandalye veya diğer gerekli yardımın sağlanmasıyla uçağa binilmesi,
6. Uçak kapısından koltuklara ulaşılması ve oturtulması,
7. Uçak içinde bagajın yerleştirilmesi ve geri alınması,
8. Koltuklardan uçak kapısına ulaşılması,
9. Asansör, tekerlekli sandalye veya diğer gerekli yardımın sağlanmasıyla uçaktan inilmesi, 10. Gümrük ve göçmenlik prosedürlerinin tamamlanması ve bagaj salonuna ulaşılması ve bagajın alınması,
11. Bagaj salonundan, tayin edilmiş noktaya ve/veya engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan yolcu tarafından havaalanı sınırları içinde istenilen noktaya kadar ilerlemek,
12. Hava/kara taraflarında ve terminaller içindeki/arasındaki yardım ile birlikte, transit halindeyken bağlantı seferlerine ulaşmak,
13. Gerektiği takdirde lavabolara ulaşmak,
14. ATM ve/veya diğer sosyal hizmetlere ulaşımı sağlamak,
15. Engelli yolcuların havaalanında bulunması veya uçuşu esnasında herhangi bir acil durum yaşanması halinde engelli yolcuların tahliyesini sağlamak.
16. Talep edilmesi halinde, refakatçiye engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan yolcunun yanında bir koltuk verilir ve uçağa binmesinde/inmesinde gerekli kolaylık sağlanır.
17. Engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan yolculara ait elektrikli tekerlekli sandalyeler ve vb. ekipmanın taşınmasına ilişkin hizmetler uçuştan en az 48 saat öncesi bildirilmesi koşuluyla uçaktaki olası alan sınırlamaları dâhilinde ve tehlikeli maddelere ilişkin yasal mevzuata uygun olarak sağlanır. Tıbbı malzemeler haricinde, her bir engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan yolcu başına elektrikli sandalye dahil olmak üzere en fazla 2 adet hareket etme yeteneği sağlayan ekipmanın taşınmasına izin verilir.
18. Engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan yolculara ait temel hareket gereçleri ve diğer gerekli destek aletlerinin emniyet kuralları çerçevesinde uçakta taşınmasında gerekli kolaylık sağlanır.
19. Uçuş ile ilgili gerekli bilgiler erişilebilir formatlarda iletilir.
20. Rehber köpeklerin kabinde taşınmasına izin verilir.
21. Uçakta Braille alfabeli güvenlik kartları bulundurulur, uçak tipine göre gösterilen tanıtım filmlerindeki işaret dili kolaylıkları sağlanır.
22. Emniyet gereklilikleri kapsamında, uçakta, engelli veya hareket kısıtlılığı bulunan bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oturma düzeni oluşturulur. Belirlenen oturma düzenine göre engelli yolcu uçağa alınır ve yer durumuna göre uçaktan indirilmesi sağlanır.


Beslenme alışkanlıkları, rahatsızlıkları veya özel tercihleri doğrultusunda, tüm dış hat uçuşlarımızda yolcularımız özel yemek talebinde bulunabilirler. Özel yemek talepleri,  İstanbul çıkışlı uçuşlar için en geç  48 saat öncesine kadar, diğer dış hat uçuşlar için ise 54 saat öncesine kadar havayoluna iletilmesi gerekmektedir.

Dış hat uçuşlarımızda sunulan özel yemek çeşitleri:
AVML-- Hint tipi vejetaryan yemek.
BBML-- Bebek yemek.
CHML-- Çoçuk yemek.
BLML--  Hafif yumuşak yemek
DBML-- Diyabet yemek.
FPML-- Meyve tabağı
KSML--Kosher yemek
LCML-- Düşük kalorili yemek
LFML-- Az yağlı yemek
LSML-- Az tuzlu yemek
MOML--  Müslüman yemeği
NLML- -Azlaktozlu yemek
RVML-- Rav – Çiğ sebze , meyve yemeği
RVML--Çiğ sebze yemeği
SFML--  Deniz ürünleri yemeği
VGML-- Koyu Kurallara bağlı  vejetaryan yemek
VJML-- Vejetaryan jain yemeği
VLML-- Yumurta ve Süt kullanılan vejetaryan yemek
VOML-- Vejeteryan doğu yemeği
PRML-- Düşük pürinli yemek
HNML-- Hindi yemeği
LPML-- Düşük proteinli yemek
GFML-- Glutensiz yemek
HFML-- Yüksek lifli yemek
ORML-- Asya yemeği
SPML-- Belli bir özel yemek kodu ile belirtilmeyen yemek talebi

Çocuk yolcu için yaş sınırı nedir?
Üç yaşından gün almış, on üç yaşından gün almamış olan yolculardır.

Çocuk yolcular tek başlarına seyahat edebilirler mi?
02-05 yaş arası çocuklar tek başına seyahat edemezler.
6 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını bitirmiş) ve 13 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını bitirmiş) çocuklar refakatsiz uçabilirler, ancak Atlasglobal
 refakatsiz çocuk taşıma kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Refakatçisi olmadan seyahat edecek çocuk yolcular için yapılması gereken işlemler nelerdir?
1. Çocuk yolcunun refakatsiz seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcinin yazılı iznine tabidir.
2. Çocuk yolcunun refakatsiz seyahat edebilmesi için, seyahatinin tüm parkurlarına ait rezervasyonların kesin olması gerekir.
3. UM yolcu için, havaalanında Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi doldurulur. Bu formda, teslim eden ve teslim alacak olan ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisinin kimlik ve irtibat bilgilerine ihtiyaç vardır. Form, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Kopyası, ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisine verilir.
4. UM yolcunun bileti, pasaportu veya diğer evrakları, UM torbasına koyularak çocuğun boynuna asılır ve bir boarding görevlisine teslim edilir.
5. UM yolcunun ebeveyni veya kanuni temsilcisi, uçak kalkıncaya kadar havaalanında beklemek zorundadır.
6. Boarding görevlisi, UM yolcuyu uçağa en son alır.
7. UM yolcuların transfer geçişlerinden veya transfer salonunda beklemelerinden, Havayolu Şirketi sorumludur. Ara noktada herhangi bir nedenle seyahati sağlanamayan UM yolcular hakkında, geldiği ve gideceği istasyonlardaki ebeveynlerine veya kanuni temsilcilerine bilgi verilerek, çıkış istasyonuna gönderilir veya bir refakatçi eşliğinde otel hizmeti verilir.
8. UM yolcu, Havayolu’nun görevlendirdiği bir kişi tarafından UM formunda adı geçen kişiye, kimlik tespiti yapılmak suretiyle imza karşılığı teslim edilir.
9. UM yolcu, Emergency (acil çıkış kapısı) çıkışlarında oturamaz.

Muvafakatname yurt içi uçuşlarında gerekli midir?
Evet gereklidir. 6 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını bitirmiş) ve 13 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını bitirmiş) çocuklar için muvafakatname istenmektedir. Havalimanına anne yada baba getirdiği taktirde muvafakatname istenmemektedir, Anne yada Babanın Havalimanında refakatsiz çocuk(UM) işlemi yaptırılması yeterli olacaktır.

Seferlerinizde sedye ile hasta yolcu taşıma hizmeti var mıdır?
Evet vardır. 

İngiltere ve Schengen ülkelerine olan uçuşlarımızda sedye ile yolcu taşıma hizmeti bulunmamaktadır.

Seferlerinizde sedye ile yolcu taşıma hizmeti alabilmem için neler gereklidir?

1- Sedye ile hasta yolcu taşıma talebinizi uçuştan en az 48 saat önce 0850 222 00 00 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezimize veya seyehat acentenize iletmeniz gerekir. (Son 24 saat içinde geçilen talepler onaylanamaz.)

2- Hasta yolcu için tam teşekküllü hastaneden alınmış yazılı doktor izni gereklidir. Bu rapor son 10  gün içinde alınmış olmalı ve hastanın sedye ile seyahat etmesinın gerekli olduğu, uçak ile seyahat etmesinde bir sakıncası olmadığı ve yolcunun doktor veya hemşire refakatine ihtiyacının olup olmadığı belirtilmelidir. 
Doktor raporunda doktor veya hemşire refakatine gerek olmadığının ifade edilmesi halinde hasta yolcu, kendisine yol boyunca bakabilecek hasta hakkında yeterli bilgiye sahip yetişkin bir refakatçi ile birlikte seyahat edebilir. (Atlasglobal tarafından refakat hostesi tahsis edilmez). Oksijen tüpü ihtiyacı varsa madde 4’te belirtilen şartlar  doğrultusunda gerekli bilgiler doktor raporuna eklenmelidir . 
Yukarıda bahsedilen doktor raporu Türkçe ve /veya İngilizce olmalıdır. Diğer dillerde hazırlanmış doktor raporunun tercümesi ilgili istasyonun sorumlusu tarafından onaylanmalıdır. 

3- Rezervasyon esnasında yolcunun doktorunun ve refakatcisinin isim soyisimleri, telefon numaraları kalkış ve varış noktalarında hasta yolcuyu uğurlayacak ve karşılayacak kişilerin isim soyisimleri ve telefon numaraları verilmelidir .

4 - Rezervasyon esnasında yolcunun oksijen tüpüne ihtiyacı olup olmadığı ve dakikada 2lt mi 4lt mi oksijene ihtiyacı olduğunun belirtilmesi gerekir. Atlasglobal talep edilen oksijen tüpünü karşılayıp karşılayamadığını bu bilgiler doğrultusunda cevaplayacaktır. Yolcunun kendisine ait oksijen tüpü kabul edilemez, ancak boşaltılmak suretiyle uçağın bagaj bölümüne kabul edilir. Oksijen tüpü taşıma bedeli iç hat uçuşlarda 50 TL, dış hatlar uçuşlarda 50 USD'dir.

5- Hasta yolcunun varsa ambulans ihtiyacı Atlasglobal tarafından karşılanmaz. Varış ve kalkış noktalarına  hasta yolcunun transferi ve ambulans temini yolcunun sorumluluğundadır. Varış noktasındaki ambulans şirketinin adı ve telefon numarası rezervasyon esnasında verilmelidir.

6- Atlasglobal'in uçak sedyesi  teknik nedenlerden dolayı havalimanı-hastahane arasında hasta yolcunun taşınmasında  kullanılmaz. Bu transfer için ambulansın kendi sedyesinden yararlanılır. Havalimanı altyapılarına göre havalimanı girişinden uçağa kadar yolcunun taşınması ilgili havalimanın ambulansı kullanılarak yapılır. Ücreti yolcu tarafından karşılanır. 

7- Sedye için ilgili seferin Y class bilet ücreti üzerinden hasta yolcu dahil 3  bilet ücreti alınır. Refakatcisi ve beraberindeki yolculara ayrıca bilet alınmalıdır.

8- Business Class'a sedyeli yolcu kabul edilmez.

Hiçbir neden ve pozisyonlarından dolayı yolcu kabininde delici-kesici ve ateşli silahlar ile bunlara ait mühimmatlar taşıyan yolcu kabul edilmez. Yolcu ve uçuş ekiplerinin kabin ve kokpitte silah taşımalarına izin verilmez. 

Herhangi bir nedenle silah ile seyahat etme zorunluluğunda olan (koruma görevlileri, askerler, polisler, güvenlik görevlileri, vb) yolcular dahi silahlarını yolcu kabininde taşıyamazlar; silahlarını taşımak için özel güvenlik prosedürlerine uyarak silahlarını havaalanlarında bulunan silah teslim yerindeki  görevlilere teslim etmek zorundadırlar. 

Görev amaçlı yurtdışına çıkacak kollu kuvvetlerde görevli kişi (polis, jandarma, asker), yanında getireceği silahını uçağın ambarına yüklenmek üzere polis noktasına bırakırken Dış İşleri Bakanlıkları tarafından karşılıklı onay alınmış, silahını yurtdışına çıkarmak üzerine(ECN dahil) düzenlenmiş müsaade kağıdını ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde görevli olarak yurtdışına çıksa da silahını bırakmak zorundadır.

Bütün silahlar boş durumda olmalıdır. Tahta, metal, fiber gibi maddelerden oluşan kutuya konularak uygun şekilde paketlenmelidir.
Birçok ülkenin kısıtlayıcı kuralları vardır. Yolcunun kendi kullanımı için, av sertifikalı, tezkeresi, ruhsatı olan her türlü ateşli silahları, emniyet tarafından havalimanı girişinde teslim alınır veya güvenlik yetkilisine teslim edilir.

Yolcu önce silah teslim masasına silahını bırakır, kontuara gider, biniş kartını alır, silah teslim masasına biniş kartını gösterir. Silah için etiket numarasını alır, silah güvenlik görevlisi silahı özel güvenlik muhafazasına koyar ve kayıtlı bagaj olarak bagaj kompartımanında uçağa yüklenir. 
Transit, transfer varış noktalarında ki ilgili ünitelere, yolcunun yer numarasını da belirtilerek mesaj çekilir.
Yolcu varış noktasında silah teslim görevlisine gider, etiket numarasını ve kimliğini göstererek silahını teslim alır.

Her türlü delici, kesici, sivri ve diğer silahlar/aletler uygun şekilde paketlenmiş olarak kargo kompartımanında taşınabilinir.

Yolcunun kişisel kullanımı için olması, emniyet ile kutulanması ve paketi ile beraber miktarının 5 kg geçmemesi koşuluyla 1.4.S grubuna ait kuru sıkı mermiler (UN 0012 yandan veya merkezden kapsüllü ve dumansız ya da barutlu dolu olduğu halde çekirdeği olmayan mermiler olup; eğitim, selamlama ve ilk ateşleme amacı ile kullanılırlar) ve patlayıcı olmayan çekirdekli mermiler (UN 0014 çekirdeği patlayıcı olmayan fakat itici malzeme ile doldurulmuş mühimmata denir) kargo kompartımanında taşınmasına  izin verilir.

Silahlar ve mermiler serbest bagaj kullanımının içerisindedir. Silah taşıma ücreti 20 TL olarak uygulanmaktadır ve kilo aşımında fazla bagaj uygulaması yapılır.

Oyuncak silahlara da normal silah prosedürü uygulanır.

Aşagıda belirtilen silahlar ve ateşli silahlar, kabinde ve yolcu el bagajında taşınmaz. Ancak emniyet birimleri tarafından uygun görülürse güvenlik birimi tarafından uçağın kargo bölümüne yüklemesi yapılarak taşınabilir.

Her türlü çaptaki ateşli ve yivli silahlar.
Her türlü çaptaki yivsiz av tüfekleri ve pompalı tüfekler
Ateşli silahların taklidi ve benzerleri ile oyuncakları
Havalı silahlar
Oyuncak silahlar
Gizli ve kamufle edilmiş silahlar (Kalem silahlar v.b)
Başlatma Silahları
Silah parçaları (Teleskopik nişangahlar ve nişangahlar) 
Bilye atan silahlar (plastik ve metal)
İşaret tabancaları 
Mancınık ve sapanlar 
Elektrikli şok aletleri
Silah şeklindeki çakmaklar
Endüstriyel cıvata, çivi ve zıpkın tabancaları
Yay ve oklar
Hayvan bayıltan araçlar
Boya atan silahlar 
Mantar tabancaları ve kapsülleri

Aşagıda belirtilen delici ve kesici silahlar, kabinde ve yolcu el bagajında taşınmaz. Ancak emniyet birimleri tarafından uygun görülürse güvenlik birimi tarafından uçağın kargo bölümüne  yüklemesi yapılarak taşınabilir.
                    
Sivri keskin uclu silah ve eşyalar
Balta ve çeşitleri
Ok ve dartlar 
Mızrak, kargı, zıpkın 
Kanca 
Buz Baltası
Satır
Fırlatılan yıldızlar
Kama 
Hançer
Sustalı, kelebek bıçaklar
Dalgıç Malzemeleri (Dalgıç bıçağı vb)
Kaykay ve kayaklar
kürekler
Kalın sopalar
Sopa türündeki spor malzemeleri ve aletler
Halatlar ve kelepçeler
Makaslar (Ağzı sivri  6cm’den büyük)
Buz kıracakları
Traş jileti, bıçak ve usturalar
Metal Kesici

Tekerlekli sandalye hizmetinden ücretsiz faydalanabilir miyim?

Tekerlekli sandalye talebinde bulunan yolcularımızın hastalıklarıyla ilgili 10 günden eski olmamak koşuluyla doktor raporu getirmeleri ve bu raporda tekerlekli sandalye ile seyahat etmelerinin gerektiği ibaresi olması gerekmektedir. Bu şartlarda tekerlekli sandalye hizmetinden ücretsiz faydalanabilir aksi takdirde bu hizmet için ücret ödemeleri gerekmektedir.

WCMP Manuel (power driven) tekerlekli sandalye 
WCBD Kuru akü (dry-cell battery) ile çalışan tekerlekli sandalye
WCBW Islak ya da Jel tipi akü ile çalışan tekerlekli sandalye
Kuru akülü olanlar, kutup başlıkları söküldükten sonra taşınabilmektedir.
Islak tip akülü olanlar, akülerin çıkarılıp izole edildikten sonra, taşınabilmektedir. 
Akünün kutup başlıklarının sökülmesi ve/veya çıkarılarak izole edilmesi yolcu sorumluluğundadır.

Bir uçuşun ne kadar öncesine kadar online rezervasyon yapabilirim?
Uçuşa 1 saat kalana kadar online rezervasyon yapılabilir.

Call center veya seyahat acentesinden aldığım bir biletin detaylarını web sitenizden görüntüleyebilir miyim?
Evet görüntüleyebilirsiniz.

Web sitesinden rezervasyon yaparken uçuşun dolu olması halinde yedek kayıt yapabilir miyim?

Web sitemiz aracılığıyla uçuşa yedek yazılmak mümkün değildir. Ancak Atlasglobal yetkili acentelerinden veya 0850 222 00 00 no’lu Atlasglobal Çağrı Merkezi’ni arayarak yedek kayıt yaptırabilirsiniz.

Atlasglobal web sitesinde online rezervasyon yapıp biletimi daha sonra satın alabilir miyim?
Web den rezeryasyon yapıp opsiyon süresi içinde biletinizi alabilirsiniz. Bu durumda biletinizi Atlasglobal yetkili acentalarından veya call center dan almanız durumunda hizmet bedeli farklılık göstermektedir.
Web den biletlemeniz durumunda ilave ücret söz konusu değildir.

Nereden rezervasyon yaptırabilirim?
Atlasglobal uçuşları için rezervasyonlar seyahat acenteleri, Atlasglobal Çağrı Merkezleri, (Türkiye’de 0850 222 00 00) veya web sitemiz aracılığıyla yapılabilir.

Rezervasyon yaptırdıktan sonra olabilecek tarife değişiklikleri tarafıma nasıl bildirilecek?
Bu konuda rezervasyonunuzu yaparken cep telefonunuzu girmiş olmanızın önemi çok büyüktür. Uçuşlarda olabilecek her türlü değişiklik cep telefonunuza SMS mesajı ile gönderilecektir.

Dolu uçuşlarınızda yedek listeye nasıl kayıt olabilirim?
Web den yedeğe kayıt işlemi olmadığından, Call center (0850 222 00 00) veya acentelerimizden kayıt yaptırabilirsiniz..

Yedekten okeylendiğim takdirde nasıl haberdar olacağım?
Bu konuda rezervasyonunuzu yaparken cep telefonunuzu girmiş olmanızın önemi çok büyüktür. Yedekten okeylenen rezervasyonlarınızın bilgileri cep telefonunuza SMS mesajı ile yollanır.

De-icing nedir?

De-Icing; uçakların yolcularını alıp uçuş için pist başına yaklaştığı noktada, içerisinde buz çözücü özel karışım bulunan yine özel araçların üzerindeki uzman görevlilerce uygulanan alkol+glikoz+sıcak su karışımlı sıvıdır. Uçağın kanat, kuyruk ve gövdesine püskürtülen bu çözücü, sefer esnasında uçağın aerodinamik yapısını buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı korumaktadır. İşlem süresi, uçağın tipine göre değişmektedir ve pist başındaki bekleme süresiyle birlikte 1 saati aşabilir.

Buzlanmaya karşı alkol kullanılmanın sebebi, alkolün suyun donma noktasını düşürüp, buzlanmayı belli bir derecenin altına kadar önlemesidir. Ayrıca hemen buharlaştığı için uçağın gövde, motor ve kanatlarına zarar vermemektedir. De-Icing işlemi hava durumuna göre kısa sürede özelliğini kaybettiği için bu işlem sefere gidecek uçakların yanı sıra seferden dönen uçakların üzerindeki kar ve buz kütlelerinin temizlenmesinde de kullanılmaktadır.

Atlasglobal uçuşlarında sigara içebilir miyim?
Uçuşlarımızda sigara içilmemektedir.

Uçakta top taşıyabilir miyim?
Top şişik şekilde taşınmamaktadır ancak havası indirilmiş top taşınabilmektedir.

Uçakta CD player ya da laptop bilgisayar kullanabilir miyim?

Uçuş emniyeti için kalkışta, inişte ve kemer ikaz ışıkları yanarken kullanılması sakıncalı ve yasaklı olan cihazlar: MP3 çalar, elektronik oyunlar, taşınabilir bilgisayar, disk çalar, radyo ve televizyon alıcıları, taşınabilir video aletleri, DVD, VCD ve benzeri batarya ile çalışan elektronik ve elektrikli aletler.

Uçuş aletlerini olumsuz yönde etkilediği ve uçuş emniyetini tehdit ettiği için lütfen cep telefonlarınızın uçuş boyunca kapalı veya uçuş modunda olduğundan emin olunuz.

Uçak içinde sunulan ikram ücretli midir?

Uçuşlarımızda sunduğumuz yiyecek ve içecekler yolcularımıza ikramımızdır. 

65 yaş üzerine indirim var mı?

65 yaş üzeri yolcu; 65 + Üzeri yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden, 14 Haziran 2018 tarihine kadar gerçekleştirilecek uçuşlarda %25 indirim uygulanmaktadır. İç hat fırsat sınıflarında ve tüm dış hat (Ercan dahil) biletlerinde yaş indirimi uygulanmamaktadır.


Bebek yolcu için yaş sınırı nedir?
Seyahatin başladığı gün 2 (iki) yaşından gün almamış (0-2 yaş) yolcular, bebek yolcu olarak kabul edilir.

Bebek yolcu ücreti nedir?

Tüm hatlarda net ücretin %10 u kadardır.

Tüm uçuşlarda bebek bagaj hakkı 10 kg'dır.

Yeni doğmuş bebekler, doğduktan kaç gün sonra uçakla seyahat edebilirler?

En az 7 (yedi) günlük olması gerekir. 7 günden küçük olan bebekler hiçbir koşulda uçağa kabul edilmezler.

Bir yetişkin iki bebekle seyahat edebilir mi?

Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir.
İkinci bebek için refakat eden ikinci bir yetişkin olması gerekir.


Bebek yolcu taşıma kuralları nelerdir?
- Sıfır ve iki yaş arası (0-2) bebekler, kucakta seyahat edebilirler.
- Yalnız başına seyahat edemezler, ebeveyn ya da yetkili kişi ile seyahat edebilirler.
- Refakatçi kabin memuru verilmez.
- Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir.

Yurt dışı seyahatlerde :
Bebek  yolcuların yurt dışına uçuşlarında aşağıdaki kurallar doğrultusunda muvafakatname ibraz etmeleri gerekecektir.
KKTC seferlerinde nüfus cüzdanı ile seyahat edilmesi halinde;
a) Sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
b) Sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
c) Anne babanın haricinde birisiyle gidiyor ise, anne ve babanın her ikisinin de noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi.
d) Bebeğin velayeti kanuni bir temsilcide ise, kanuni temsilcisinin muvafakatını belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekmektedir.

 
Yurt dışı seferlerinde pasaport ile seyahat edilmesi halinde :

a) Bebeğin kendisine ait (münferit) pasaportu var ise, sadece anne, sadece baba veya kanuni temsilcisi ile birlikte olması durumunda seyahati sağlanır. Ayrıca muvafakatname istenmez.
b) Bebeğin kendisine ait pasaportu olmayıp, kanuni temsilcisinin pasaportunda kayıtlı ise, kayıtlı bulunduğu pasaportun sahibi kişi ile birlikte yurt dışına seyahat etmesi gerekmektedir. Bu durumda ayrıca muvafakatname istenmez.
c) Bebek yolcular için muvafakatname sadece yurt dışı uçuşları için gereklidir.

Çocuk yolcu için yaş sınırı nedir?
2-12 yaş arası (doğum tarihinden itibaren iki yılını doldurmuş ve doğum tarihinden itibaren oniki yılını doldurmamış) olan yolculardır.

Çocuk yolcu için yaş indirimi var mıdır?
Tüm hatlarda fırsat sınıflarında yaş indirimi uygulanmamaktadır. Diğer hatlarda net ücret üzerinden %25 yaş indirimi mevcuttur.

Çocuk yolcular tek başlarına seyahat edebilirler mi?
02-05 yaş arası çocuklar tek başına seyahat edemezler.
5 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını doldurmuş) ve 12 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını doldurmamış) çocuklar refakatsiz uçabilirler, ancak Atlasglobal refakatsiz çocuk taşıma kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Refakatçisi olmadan seyahat edecek çocuk yolcular için yapılması gereken işlemler nelerdir?
1. Çocuk yolcunun refakatsiz seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcinin yazılı iznine tabidir.
2. Çocuk yolcunun refakatsiz seyahat edebilmesi için, seyahatinin tüm parkurlarına ait rezervasyonların kesin olması gerekir.
3. UM yolcu için, havaalanında Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi doldurulur. Bu formda, teslim eden ve teslim alacak olan ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisinin kimlik ve irtibat bilgilerine ihtiyaç vardır. Form, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Kopyası, ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisine verilir.
4. UM yolcunun bileti, pasaportu veya diğer evrakları, UM torbasına koyularak çocuğun boynuna asılır ve bir boarding görevlisine teslim edilir.
5. UM yolcunun ebeveyni veya kanuni temsilcisi, uçak kalkıncaya kadar havaalanında beklemek zorundadır.
6. Boarding görevlisi, UM yolcuyu uçağa en son alır.
7. UM yolcuların transfer geçişlerinden veya transfer salonunda beklemelerinden, Havayolu Şirketi sorumludur. Ara noktada herhangi bir nedenle seyahati sağlanamayan UM yolcular hakkında, geldiği ve gideceği istasyonlardaki ebeveynlerine veya kanuni temsilcilerine bilgi verilerek, çıkış istasyonuna gönderilir veya bir refakatçi eşliğinde otel hizmeti verilir.
8. UM yolcu, Havayolu’nun görevlendirdiği bir kişi tarafından UM formunda adı geçen kişiye, kimlik tespiti yapılmak suretiyle imza karşılığı teslim edilir.
9. UM yolcu, Emergency (acil çıkış kapısı) çıkışlarında oturamaz.

Muvafakatname yurt içi uçuşlarında gerekli midir?
Evet gereklidir. 5 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 5 yılını bitirmiş) ve 12 yaşından gün almamış (doğum tarihinden itibaren tam 12 yılını bitirmemiş) çocuklar için muvafakatname istenmektedir. Havalimanına anne yada baba getirdiği taktirde muvafakatname istenmemektedir, Anne yada Babanın Havalimanında refakatsiz çocuk(UM) işlemi yaptırılması yeterli olacaktır.

Genç yolcu için yaş sınırı nedir?
12-24 (25 yaşından gün almamış) yaş arası yolcularımızdır.

Genç yolcu için indiriminiz var mı?
12-24 (25 yaşından gün almamış) yaş arası genç yolcularımız için vergiler ve hizmet bedeli hariç ücretin %25 i kadar indirim uygulanır. İç hat fırsat sınıflarında ve tüm dış hat (Ercan dahil) biletlerinde yaş indirimi uygulanmamaktadır.

Reşit olmayan (18 yaşın altında) veya bakıma muhtaç yolcuların seyahatleri için yapılması gereken işlemler nelerdir?
Seyahat etmek üzere hudut kapılarına gelen reşit olmayan (18 yaş altındaki kişiler) ya da Mahcur(birisinin bakımına muhtaç olan, tek başına seyahat edemeyen) yolcuların yurt dışına uçuşlarında aşağıdaki kurallar doğrultusunda muvafakatname ibraz etmeleri gerekecektir.

KKTC Seferlerinde nüfus cüzdanı ile seyahat edilmesi halinde;
a) Sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
b) Sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi
c) Anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiyor ise, anne ve babanın her ikisinin de noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatnamesi.
d) Çocuğun velayeti kanuni bir temsilcide ise kanuni temsilcisinin muvafakatını belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekmektedir.
 
Pasaport ile seyahat edilmesi halinde :
a) Kendisine ait (münferit) pasaportla seyahat etmek isteyen çocuk ve Mahcur kişilerin yanında sadece anne, sadece baba veya kanuni temsilcisi ile birlikte gelmesi durumunda seyahati sağlanır. Ayrıca muvafakatname istenmez.
b) Yukarıda tanımlı kişinin kendisine ait pasaportu olmayıp, kanuni temsilcisinin pasaportunda kayıtlı ise, kayıtlı bulunduğu pasaportun sahibi kişi ile birlikte yurt dışına seyahat etmesi gerekmektedir. Ayrıca muvafakatname istenmez.
 

Öğrenciler için indirim söz konusu mudur?

Öğrenci kimliği olan yolcularımıza Lefkoşa (Ercan) çıkışlı Türkiye varışlı ve Türkiye çıkışlı Lefkoşa (Ercan) varışlı uçuşlarda uçuş vergileri hariç %15 indirim uygulanmaktadır. Belgrad çıkışlı Türkiye varışlı uçuşlarda uçuş vergileri hariç %15 indirim uygulanmaktadır. Havalimanlarında öğrenci kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Öğrenci kimliğini ibraz edemeyen yolcuların biletleri cezasız iptal edilerek mevcut aldığı sınıftan yeni bir bilet düzenlenecektir.

18 Mayıs 2013 Tarihinden itibaren satılan biletlerde öğrenci yolcularımıza 28 yaş sınırı getirilmiştir. 28 yaşından büyük öğrenci yolcularımızın uçuşa kabulü mümkün olmayacak olup, yeni bir bilet düzenlenerek uçuşa kabulu sağlanacaktır.

Not : Uçuş esnasında geçerli öğrenci kimliğinin ibrazı zorunludur.

Öğrenci indirimi ve ekstra bagaj hakkı promo sınıflar (E,U,W) için geçerli değildir.

Yolcu tipleri ve indirimleri nelerdir?

Yolcu tiplerine göre indirim oranlarımız aşağıdaki gibidir. İç hat ve Ercan uçuşlarında Fırsat sınıflarında (E, U class), bebek yolcu hariç diğer yolcu tiplerinde yaş indirimi uygulanmamaktadır.  

- Yetişkin yolculara bir indirimimiz bulunmamaktadır.

- Çocuk yolcu; 02-12 yaş arası Çocuk yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır.

- Genç yolcu; 12-24 yaş arası Genç yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır. 

- 65 yaş üzeri yolcu; 65 + Üzeri yolcularımıza ise uçuş bedelinin vergiler hariç fiyatı üzerinden %25 lik bir indirim uygulanmaktadır.

- Asker yolcu;
Tsk Mensupları’na sadece Ercan çıkışlı uçuşlarda uçuş vergileri indirimli tahsil edilmektedir. İndirim yalnızca görevli askerlik yapan yolcularımız için geçerlidir. Ercan(Kıbrıs) Havalimanlarında asker kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Asker kimliğini ibraz edemeyen yolculardan aradaki ücret farkı tahsil edilmektedir.

- Öğrenci yolcu
Öğrenci kimliği olan yolcularımıza belirli hatlarda farklı oranlarda indirim uygulanmaktadır. Havalimanlarında Öğrenci kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Öğrenci kimliği ibraz edilemeyen yolcuların biletleri cezasız iptal edilerek mevcut aldığı sınıftan yeni bir bilet düzenlenecektir.

- Bebek yolcu; Seyahatin başladığı gün 2 (iki) yaşından gün almamış (0-2 yaş arası) yolcular, bebek yolcu olarak kabul edilir. İç hat tek yön uçuşlarımızda bebek ücretlerımız 20 tl ile sabitlendirilmiştir. Ercan uçuşlarında ise vergi hariç bilet üçretinin %10 luk bedeli bilet ücreti olarak tahsil edilmektedir. Süleymaniye ve Erbil uçuşlarında 50.00 usd dir.